Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne ze statusem prawnym. Przyjęto nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Będą ograniczenia prędkości i... wieku

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Sejm przyjął nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym", w której to ustanowiono status prawny hulajnóg elektrycznych. Co ulegnie zmianie? Oto zasady, które będą obowiązywały użytkowników e-hulajnóg!
Sejm przyjął nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym", w której to ustanowiono status prawny hulajnóg elektrycznych. Co ulegnie zmianie? Oto zasady, które będą obowiązywały użytkowników e-hulajnóg! Fot. Grzegorz Dembinski
Dotychczas obowiązujące prawo ruchu drogowego nie precyzowało zasad, co do których zobowiązana byłaby osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną czy urządzeniem transportu osobistego po drogach publicznych. Sytuacja ta jednak uległa zmianie. W miniony czwartek (25.02) Sejm poparł nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym", która ustanawia status prawny e-hulajnóg. Jakie reguły będą obowiązywały użytkowników hulajnóg elektrycznych? Odpowiadamy.

Hulajnogi elektryczne zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Fenomen ten dotknął także Polskę. Dlatego nikogo chyba nie zdziwi stwierdzenie, że to właśnie one spędzały sen z powiek ekspertom. Domagano się uregulowania prawnego e-hulajnóg.

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych

Stało się - Sejm zatwierdził nowelizację ustawy, tym samym regulując prawnie kwestię hulajnóg elektrycznych. W czwartek (25.02) odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego przyjęto nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym", na mocy której uregulowano status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Regulacja zakłada m.in. wprowadzenie minimalnego wieku dla osób korzystających z e-hulajnóg. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo.

- Do tej pory stan prawny urządzeń napędzanych elektrycznie i napędzanych siłą mięśni pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla pieszych, jak i dla użytkowników tych urządzeń korzystających z chodnika i jezdni - powiedział Piotr Król, poseł PiS.

Jakie kwestie związane z e-hulajnogami regulować będzie nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym"? Szczegóły poniżej.

Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Kto będzie mógł poruszać się hulajnogą elektryczną?

Jednym z nowych zapisów widniejących w nowelizacji jest ten ustanawiający minimalny wiek osoby korzystającej z hulajnóg. Wynika z niego, że kierowanie hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat będzie możliwe pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T. W przypadku osób, które ukończyły 18. rok życia taki dokument nie będzie wymagany. Jeśli chodzi o korzystanie z e-hulajnóg przez dzieci do 10 lat będą mogły się one poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z nowelizacją - dzieci poniżej 10. roku życia będzie obowiązywać zakaz poruszania się po drodze publicznej, także pod opieką dorosłego.

Jazda hulajnogą elektryczną po chodniku tylko w wyjątkowych sytuacjach

Jazda hulajnogą dozwolona jest na ścieżkach rowerowych. Z przepisów uwzględnionych w ustanowionej nowelizacji wynika, że e-hulajnogą będzie można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko w wyjątkowych okolicznościach. Mowa o sytuacji, w której chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

WAŻNE! Warto mieć na uwadze, że opisana powyżej sytuacja zakłada poruszanie się na chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Hulajnogi z ograniczoną prędkością na drogach

W przypadku braku ścieżek rowerowych i chodnika - użytkownicy e-hulajnóg mogą korzystać z jezdni, na której dozwolony jest ruch z prędkością maksymalnie 30 km/h. Z kolei jazda hulajnogą elektryczną po chodniku dozwolona będzie tylko w sytuacji, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku kierujący hulajnogą elektryczną nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Kary za łamanie przepisów

Gdy mowa o nowych przepisach należy wspomnieć również o karach, które przewidziano za ich łamanie lub nadużywanie. Za co możemy otrzymać mandat? Oto lista!

  • przewożenie na hulajnogach elektrycznych innych osób, zwierząt i ładunków - 100 zł
  • porzucanie hulajnóg na chodnikach i trawnikach - 100 zł
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu będącemu na przejściu - 350 zł
  • kierowanie hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - od 300 do 500 zł

Czy powyższe zmiany wpłyną rzeczywiście na bezpieczeństwo na chodnikach i drogach? Na Wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Ważne zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. "Pieszy na chodniku zawsze będzie miał pierwszeństwo"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki