Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne. Nie rób tych rzeczy, jeżeli nie chcesz dostać zakazu sądowego

JK
Kliknij w strzałkę, żeby dowiedzieć się, jakich rzeczy nie wolno robić, korzystając z hulajnogi elektrycznej
Kliknij w strzałkę, żeby dowiedzieć się, jakich rzeczy nie wolno robić, korzystając z hulajnogi elektrycznej KD
Hulajnogi elektryczne to coraz bardziej popularny środek transportu, ale także temat wywołujący mieszane uczucia. Dlaczego? Większość ludzi korzysta z nich, łamiąc przepisy, a jednym z najczęstszych jest pozostawienie jednośladu w niedozwolonym miejscu - czasem wręcz pasuje stwierdzenie, że został on "porzucony". Czy można jeździć na hulajnodze w dwie osoby? Czego się zabrania? Kliknij w galerię i zobacz, jakie obowiązują przepisy.

Drugim z najczęstszych przepisów, które łamią kierowcy hulajnóg elektrycznych, to korzystanie z nich pod wpływem alkoholu. Tylko 9 i 10 lipca br. policjanci z Sopotu zatrzymali kilka nietrzeźwych osób.

- Wyniki badań u czterech mężczyzn i kobiety oscylowały od 0,37 do 1,2 promila alkoholu - relacjonuje asp. szt. Lucyna Rekowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie. - Dwie osoby zostały ukarane mandatami w wysokości 1 tys. i 2,5 tys. złotych, a sprawami pozostałych zajmie się sąd, do którego funkcjonariusze skierują wnioski o ukaranie.

Najmłodszy z zatrzymanych kierowców miał 17 lat. Sopocianin nie posiadał karty rowerowej ani motorowerowej. Ponadto okazało się, że nieletni miał blisko 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Teraz sprawą nastolatka zajmie się sąd - dodaje asp. szt. Lucyna Rekowska.

Jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu jest zabroniona od maja 2021 roku.

- Przepisy regulujące zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych weszły w życie 20 maja 2021 roku - informuje sierż. Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Od tego czasu zabroniona jest jazda hulajnogą po spożyciu alkoholu, poza tym, aby poruszać się tym środkiem transportu, wymagane są odpowiednie uprawnienia.

Policja przypomina, że nieodpowiedzialni kierowcy hulajnóg muszą liczyć się z wysoką grzywną, a nawet zakazem kierowania pojazdami.

- Jako policjanci kolejny raz mówimy stanowcze "NIE" takiemu zachowaniu na drogach, które może się przecież zakończyć poważnym wypadkiem - komentują pomorscy funkcjonariusze.

Pod koniec kwietnia br. Komenda Miejska Policji w Gdańsku poinformowała "Dziennik Bałtycki", że tylko w 2022 roku doszło do dziewięciu zdarzeń drogowych z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi. Sześć z tych zdarzeń to kolizje drogowe, natomiast trzy pozostałe zdarzenia to wypadki drogowe, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym - doszło do niego 13 kwietnia na ul. Potokowej w Gdańsku.

Hulajnogi elektryczne na minuty - ile zapłacimy?

Trudno wskazać, ile dokładnie kosztuje przejazd hulajnogą elektryczną. Średnia cena za rozpoczęcie jazdy w Polsce to 2 zł. Każda następna minuta jazdy to 50 groszy. Są również promocje - np. w ostatnim czasie na terenie Gdańska Bolt miał przejazdy 20 groszy za minutę.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Bądź na bieżąco - dołącz do grupy na Facebooku:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki