Hotel Gołębiewski w Karpaczu, w którym odbędzie się XXX Forum Ekonomiczne, jest przykładem, jak branża może korzystać na kongresach

Materiał informacyjny Forum Ekonomiczne Karpacz 2021
Udostępnij:
Hotelarze są grupą przedsiębiorców, którym pandemia COVID dała się szczególnie we znaki. Poza tradycyjnym biznesem – zapewnianie noclegów i usług gastronomicznych turystom i innym hotelowym gościom – branża musi więc szukać alternatywnych źródeł dochodów. Hotel Gołębiewski w Karpaczu może służyć za przykład, jak to robić.

W cieniu przenosin Forum Ekonomicznego z Krynicy do Karpacza rozpoczął się nowy rozdział w organizacji dużych kongresów i konferencji oraz rozwoju branży hotelowej w Polsce. - Nie musiałem niczego wymyślać, bo na Zachodzie Europy czy w Azji od dawna buduje się hotele z założeniem, że poza przyjmowaniem turystów będą one służyły za bazę do organizacji kongresów - mówi Tadeusz Gołębiewski, właściciel Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, który otwiera ten nowy rozdział. Ganiony za gigantomanię, Tadeusz Gołębiewski zadbał, by nowy hotel u podnóża Śnieżki wyposażony był w ponad 30 sal umożliwiających różnego rodzaju konferencje, a nawet kongresy.

Takiej infrastruktury konferencyjnej nie ma ani w Krynicy, ani nigdzie indziej w Polsce. Co z tego, że wokół takich uzdrowisk i kurortów są dziesiątki a nawet setki hoteli, pensjonatów i domów wczasowych, skoro nie ma miejsca, w którym można by jednocześnie zgromadzić kilka tysięcy gości. Karpacz też może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową, liczącą ok. 18 tys. miejsc w obiektach o zróżnicowanym standardzie: od luksusowych hoteli po kameralne wille i pensjonaty. Ma też spore doświadczenie w organizacji różnych konferencji, w tym współorganizowanego z Instytutem Studiów Wschodnich Forum Przemysłowego, które odbywa się w Karpaczu od 2015 r. Jest to jednak wydarzenie o mniejszej skali.

Dopiero otwarcie Hotelu Gołębiewski, który posiada nowoczesne Centrum Konferencyjno-Kongresowe obejmujące m.in. 28 sal konferencyjnych, 2 sale kongresowe i dużą salę kinową pozwoliło uruchomić potencjał drzemiący także w innych hotelach. Tak duże zaplecze konferencyjne pozwoli „skumulować” główne wydarzenia w jednym miejscu i ułatwi gościom przemieszczanie się między nimi.

- Wiele obiektów hotelowych zlokalizowanych jest w najbliższym sąsiedztwie Hotelu Gołębiewski, w obrębie miasta maksymalna odległość miedzy obiektami wynosi 5 km. Na tę chwilę zakładamy, że baza noclegowa Karpacza jest w stanie samodzielnie obsłużyć gości Forum, jeżeli zajdzie taka potrzeba, w gotowości będą także obiekty z regionu, m.in. Jeleniej Góry, Sosnówki czy Łomnicy - mówi Radosław Jęcek, Burmistrz Karpacza.

Przy okazji Forum Ekonomicznego zarobią więc wszyscy przedsiębiorcy hotelarze i restauratorzy. Tym bardziej, że z Hotelu Gołębiewski korzystać będzie tylko 40 proc. gości Forum.

Dlaczego Tadeusz Gołębiewski, choć ma wieloletnie doświadczenie w branży hotelarskiej, na budowę hotelu z tak dużą infrastrukturą konferencyjną zdecydował się dopiero kilkanaście lat temu? - Miałem trzydziestoletnie doświadczenie w hotelarstwie i organizacji dużych imprez, bo organizowaliśmy je już od dawna w hotelu w Mikołajkach. Mikołajki były takim moim największych polem doświadczalnym. Tam nie budowałem dużych sal konferencyjnych, duże budowałem tam baseny, bo zależało mi na prywatnych gościach. Ale później organizowaliśmy też różne konferencje. I to niemałe – takie jak kongresy lekarzy czy brokerów finansowych. To doświadczenie wykorzystałem, gdy budowałem hotele w Wiśle i Karpaczu, nie musiałem się uczyć na błędach jak inni się uczą - wyjaśnia Tadeusz Gołębiewski.

- W Polsce do tej pory budowało się hotele małe – kameralne i przytulne. Jedyne imprezy, jakie tam się odbywają, to wesela i szkolenia. Nietrudno było przewidzieć, że w Polsce będzie się organizowało coraz więcej konferencji i naturalną dla nich bazą będą hotele. Tak od dawno dzieje się zagranicą, z USA włącznie. Pomyślałem więc: dlaczego nie moglibyśmy konferencji organizować w hotelach i w Polsce – opowiada Tadeusz Gołębiewski.

Partner Strategiczny Forum Ekonomicznego – bo taki oficjalny tytuł otrzymał Hotel Gołębiewski w Karpaczu – sukcesem swojej strategii biznesowej zamknął usta krytykom, którzy w znacznej części zdecydowali się go naśladować. Obecnie w Polsce w nowobudowanych hotelach infrastruktura konferencyjna staje się standardem.

Na razie jednak Tadeusz Gołębiewski konkurencji się nie obawia. W oparciu o bazę konferencyjną Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach władze województwa warmińsko-mazurskiego stały się współorganizatorem drugiej ważnej konferencji – Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w sercu Mazur w dniach 6-7 grudnia 2021 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie