Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku potrzebuje wsparcia. Uruchomiono serię internetowych aukcji. Do wylicytowania m.in. treningi z gamerami

OPRAC.:
Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Dom hospicyjny im. księdza Eugeniusza Dutkiewicza
Dom hospicyjny im. księdza Eugeniusza Dutkiewicza Karolina Misztal
Treningi i streamy z topowymi graczami zespołów Illuminar Gaming, Devils.One i X-KOM AGO, koszulki z podpisami gwiazd gamingu, kolekcjonerskie podręczniki RPG, gadżety sagi Star Wars oraz cyklu gier Wiedźmin, kurtka Cyberpunk 2077 – wszystko to będzie do zdobycia podczas wielkiej aukcji na Allegro Fundacji Hospicyjnej na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. W ten sposób Fundacja zbiera na dofinansowanie opieki w domach pacjentów oraz na potrzebny sprzęt medyczny. Aukcja rozpoczęła się 16 listopada 2020 r. i potrwa do 15 grudnia 2020 r.

- Pandemia to czas, który postawił nas w obliczu trudnych wyzwań, ale dał też motywację do poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań. Kiedy okazało się, że nie możemy kwestować w tradycyjny sposób, z puszkami podczas koncertów i wydarzeń sportowych, zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób zacząć zbierać pieniądze w świecie wirtualnym. A tu świetnym narzędziem są charytatywne aukcje na Allegro – tłumaczy dr Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Cykl aukcji charytatywnych na rzecz podopiecznych gdańskiego hospicjum Fundacja rozpoczęła w czerwcu – od licytacji gadżetów i treningów sportowych. Do wylicytowania były m.in. treningi z mistrzynią świata skoku o tyczce, Anną Rogowską, trenerem Lechii Gdańsk, Piotrem Stokowcem, piłki i koszulki reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz w siatkówce. W kolejnych odsłonach aukcji pojawiły się cenne książki z autografami, a także biżuteria i sztuka z pracowni młodych i uznanych artystów – rzeźby, grafika, malarstwo.

Gramy topowymi gamerami i pomagamy podopiecznym hospicjum

Teraz przyszedł czas, by wspólnie z topowymi gamerami zagrać dla tych, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują – dla przewlekle chorych dzieci, ciężko chorych dorosłych i ich bliskich, którymi opiekuje się Domowe Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. W skali roku to ponad 400 osób. Do gry włączyli się gamerzy z teamów Devils.One, Illuminar Games, X-KOM AGO, fotograf wydarzeń e-sportowych, Michał Konkol, firmy Instreamly oraz projekty Yavin i Legion 501st Polish Garrison Pomeranian Squad, które przekazały m.in. gadżety, spotkania z graczami oraz system do charytatywnego streamingu.

Co tydzień na tej podstronie pojawi się kolejnych kilkanaście aukcji:

W pierwszym tygodniu do wylicytowania są gadżety związane z grą Wiedźmin oraz zdjęcia z turniejów e-sportowych Michała Konkola. W drugim do zdobycia będą gadżety Star Wars od Yavin i Legionu 501 oraz kolekcjonerskie podręczniki RPG z autografami, w trzecim - streamy oraz gadżety z gwiazdami Devils.One i X-KOM AGO, a w czwartym - streamy, treningi oraz gadżety gwiazd Illuminar Gaming oraz gadżety Cyberpunk 2077.

Gramy dla Ali, Amelki i Bartusia z Hospicjum Domowego

Ala ma 11 lat. Urodziła się z niedotlenieniem okołoporodowym - widzi i słyszy, jednak nie mówi i samodzielnie nie chodzi. Jest intensywnie rehabilitowana. Amelka, która w tym roku skończyła 12 lat, urodziła się jako skrajny wcześniak z uszkodzeniami neurologicznymi i problemami z odżywianiem, nie mówi, lecz porozumiewa się gestami i mimiką twarzy. Z kolei Bartuś (8 lat) jest wcześniakiem urodzonym z ciężką dysplazją oskrzelowo-płucną, oddycha przy pomocy rurki tracheotomijnej, jest tlenozależny. Wymaga bardzo intensywnej rehabilitacji.

Gramy dla nich i pozostałych podopiecznych Hospicjum Domowego. Najmłodsze z dzieci w Hospicjum Dutkiewicza ma kilka miesięcy. Najstarsza, Agnieszka, skończyła 20 lat i choć nie jest dzieckiem, wciąż pozostaje pod opieką hospicjum dla dzieci. W sumie jest ich pod opieką 35. Hospicjum opiekuje się także ich rodzeństwem oraz rodzicami.

- Dzieci trafiające pod naszą opiekę najczęściej chore już się rodzą, od początku zdane są na całkowitą opiekę ze strony najbliższych, w której staramy się pomóc wszelkimi dostępnymi środkami. Przede wszystkim zapewniając wizyty lekarzy i pielęgniarek, bezpłatną opiekę stomatologiczną, pozyskując pomoc finansową na rehabilitację. Kupujemy także sprzęt medyczny, który wypożyczamy bezpłatnie rodzinom. Zazwyczaj pacjenci z Domowego Hospicjum dla Dzieci są z nami dosyć długo i wymagają kompleksowej, kosztownej opieki. Jakość ich życia w dużej mierze zależy od dobrej woli i serca zupełnie obcych ludzi, których ustawicznie szukamy

– wyjaśnia Agnieszka Paczkowska, psycholog z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Hospicjum domowe. By lekarz był zawsze przy pacjencie

Hospicjum domowe to także opieka nad dorosłymi u kresu życia, cierpiącymi na nowotwory, a często także liczne schorzenia współistniejące. W tej chwili Hospicjum Dutkiewicza ma pod opieką 120 takich osób. Wsparcie udzielane jest także ich bliskim i opiekunom rodzinnym.

- W dobie pandemii znaczenie hospicjów domowych wzrasta. Rodziny chcą opiekować się chorymi w domach, ale potrzebują przy tym profesjonalnej pomocy – lekarza, który zbada, zapisze odpowiednie leki, pielęgniarki, która podłączy kroplówkę, rehabilitanta, który rozmasuje bolące ciało. Ich opieka potrzebna jest tu i teraz, chorzy hospicyjni nie mają czasu, by na nią czekać. Dlatego mimo różnych trudności robimy wszystko, by ją zapewnić. Chorych przybywa, a środków na opiekę niestety nie

– wyjaśnia Anna Janowicz.

I dodaje: - Fundacja Hospicyjna zawsze musiała pozyskiwać dodatkowe fundusze na rzecz Hospicjum Dutkiewicza. Kontrakt z NFZ pokrywa ok. 70 proc. potrzeb, koszty opieki są niedoszacowane, więc na resztę musimy zdobywać pieniądze z innych źródeł. Często też przekraczamy określoną kontraktem liczbę wizyt lekarzy czy pielęgniarek, bo potrzebują tego pacjenci, na przykład gdy następuje pogorszenie stanu czy infekcja u dzieci. Pamiętajmy też, że opieka Hospicjum jest bezpłatna. Do chorych jeżdżą lekarze, pielęgniarki, opiekunki, rehabilitanci, psycholodzy, pracownik socjalny, duchowny. Opiekunom rodzinnym zapewniamy także wsparcie poprzez opiekę wytchnieniową.

Poza dofinansowaniem wizyt, pieniądze potrzebne są także na paliwo do samochodów, którymi członkowie zespołu hospicyjnego dojeżdżają do pacjentów, sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej.

Pomagam Hospicjum

Aukcje na Allegro to nie jedyna zbiórka uruchomiona na rzecz Hospicjum. Działa także portal do szybkich wpłat: pomagamhospicjum.pl

- Tu z kolei Fundacja wychodzi naprzeciw tym, którzy lubią działać szybko, płacić z telefonu, kodem BLIK. Wchodząc na portal, można zasilić konto Fundacji i Hospicjum drobnymi lub większymi wpłatami, a wszystko trwa nie dłużej niż minutę - informuje Dagny Kurdwanowska z Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja zachęca także do wystawiania własnych przedmiotów i spotkań na rzecz wsparcia Hospicjum Dutkiewicza. Można to zrobić, wchodząc na swoje konto na Allegro.pl i wybierając cel: Wsparcie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki