Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Holender, jaka niska grzywna

  Holender, jaka niska grzywna

  Piotr Furtak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Długie i kosztowne przesłuchania... - z tym muszą borykać się policjanci, zatrzymujący obcokrajowców podejrzewanych o popełnienie w Polsce wykroczenia. Tymczasem nie ma właściwie żadnego sposobu, aby z takiego delikwenta wyegzekwować grzywnę nałożoną przez sąd.
  - Możemy go zatrzymać na 48 godzin - mówi Marek Naczk z lęborskiej policji. - Nawet jeśli sąd wymierzy mu grzywnę, a taka osoba nie posiada przy sobie gotówki - musimy go wypuścić. Gość wychodzi z sądu i znika, a karę można wyegzekwować dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.

  Najprawdopodobniej więc kary nie zapłaci m.in. Jasmin A., Holender zatrzymany w sobotę za malowanie wagonów SKM. Policjanci wnioskowali o wymierzenie mu 2,5 tys.
  zł grzywny oraz 1500 zł nawiązki dla pokrzywdzonego. Ostatecznie sąd ukarał go karą 400 zł grzywny. Kwota wydaje się śmieszna, tym bardziej że jak dowiedzieliśmy się w SKM, samo mycie wagonów pomalowanych przez grafficiarzy w Lęborku kosztowało 6 tys. zł. Koszt farby, którą trzeba je pomalować, to 34 tys. zł. - Sądy wiedzą, że wyegzekwowanie kary będzie w zasadzie niemożliwe, stąd też takie wyroki - mówi nieoficjalnie jeden z policjantów.

  - Gdyby zatrzymano Polaka, kara najprawdopodobniej byłaby większa - mówi Daniel Pańczyszyn, rzecznik komendanta lęborskiej policji. - Jeśli obcokrajowca zatrzymają na przykład w Niemczech, nie wyjdzie na wolność, dopóki nie zapłaci.

  Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Sprawiedliwości, trwają prace nad zmianą zasad karania obcokrajowców, popełniających wykroczenia w Polsce.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo