Historyczny raport trafił na biurko metropolity

  Historyczny raport trafił na biurko metropolity

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Komisja naukowa do spraw badania materiałów IPN dotyczących współpracy księży archidiecezji gdańskiej ze Służbą Bezpieczeństwa, którą w październiku 2006 roku powołał ks. abp Tadeusz Gocłowski, zakończyła już swoją działalność.
  Jakie są wyniki jej prac? Nie wiadomo - raport z jej prac trafił na biuro arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia, nowego metropolity gdańskiego. Nie podał on, przynajmniej na razie, wyników prac komisji do publicznej wiadomości.

  Z powołaniem sześcioosobowej komisji ds. najnowszej historii archidiecezji gdańskiej wiązano spore nadzieje. Jej powstanie było bowiem odpowiedzią ówczesnego metropolity gdańskiego, abp. Tadeusza Gocłowskiego, na upublicznienie przez prałata Henryka Jankowskiego nazwisk gdańskich duchownych, którzy rzekomo w latach 80. współpracowali z SB.

  Na liście ks. Jankowskiego znalazło się m.in. dziewięciu duchownych. Oskarżeni księża nie chcieli komentować tych doniesień lub zdecydowanie im zaprzeczali. Metropolita gdański wydał wówczas oświadczenie, w którym stwierdził, że spotkał się osobiście z kapłanami, którzy oświadczyli, że nigdy nie podpisywali zobowiązań dotyczących współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo