Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna chwila dla mieszkańców Redy. Gdyńsko - rumska sieć ciepłownicza OPEC połączona z redzkim MPCK Koksik | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Gdyńsko - rumska sieć ciepłownicza OPEC połączona z redzkim MPCK Koksik
Gdyńsko - rumska sieć ciepłownicza OPEC połączona z redzkim MPCK Koksik Artur Baran
16 lutego 2023 to data, która na długo zapadnie w pamięci mieszkańców Redy. Tego dnia nastąpiło historyczne połączenie gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC z redzkim MPCK Koksik. Dzięki temu ciepło z Gdyni już zaczęło ogrzewać blisko 6 500 tysiąca mieszkań w Redzie. Jak podkreślają lokalni samorządowcy, to proekologiczne działanie ma przede wszystkim znacząco przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla na terenie miasta.

Połączenie gdyńsko-rumskiego systemu ciepłowniczego

Symboliczne, a zarazem uroczyste połączenie gdyńsko-rumskiego systemu ciepłowniczego zarządzanego przez OPEC z siecią w Redzie (MPCK Koksik) miało miejsce w czwartkowy poranek (16.02.2023 r.) na granicy Rumi i Redy.

Jak podkreślił burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, to historyczna chwila, bowiem połączenie obu sieci ciepłowniczych planowane było już od wielu lat. Udało się to osiągnąć, tylko dzięki bardzo dobrej współpracy między samorządami i spółkami.

Połączenie systemów ciepłowniczych jest wyrazem integracji gmin – Gdyni i okolic, a także dbałości o czystość atmosfery i ograniczanie emisji CO2 na szerszym obszarze. Docelowo oznacza ograniczenie zużycia 11 tys. ton węgla oraz 23 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery – mówił burmistrz Krzemiński.

Zadowolenia ze współpracy samorządów i lokalnych wspólnot nie krył także Wojciech Szczurek. Prezydent Gdyni podkreślił, że taka symbioza to zawsze wartość dodana, która lokalnie przynosi wiele korzyści.

Dodał także, że obecna niekorzystna sytuacja geopolityczna spowodowała, że wiele mniejszych podmiotów ciepłowniczych w kraju, jak np. MPCK Koksik, boryka się z różnej maści problemami, zwłaszcza finansowymi. Dlatego, w celu złagodzenia niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych oraz w ramach zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Redy, właściciele lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych - czyli samorządowcy - podjęli decyzję o połączeniu obu systemów.

Teraz, dzięki porozumieniu między naszymi miastami, usprawniamy działanie infrastruktury ciepłowniczej, czyli jednej z najważniejszych usług, które docierają do naszych domów i z której korzysta coraz więcej mieszkańców. To niezwykle ważne, szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie, gdy przez sytuację międzynarodową ceny paliw i opału są niestabilne, a jednocześnie wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i wpływu infrastruktury na środowisko stają się coraz bardziej wyśrubowane. W tej sytuacji wspólne działanie pomaga nam realizować najważniejsze cele – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Połączenie sieci korzystne także dla Rumi

Obecny także na konferencji burmistrz Michał Pasieczny zaznaczył, że połączenie obu sieci ciepłowniczych jest bardzo istotne, również z punktu widzenia mieszkańców Rumi.

Bardzo nam zależy, aby wspólna sieć ciepłownicza rozwijała się i aby jak najwięcej budynków było do niej podłączonych. Rezygnując z pieców węglowych czy instalacji gazowych, przyczyniamy się do podwyższenia jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Połączenie tych dwóch systemów pozwoli też na lepsze wykorzystanie nowych źródeł energii czy ciepła, które muszą się pojawiać. Dlatego im szerzej sieć ciepłownicza będzie sięgać, tym większa szansa na zdobycie tańszego źródła, co z punktu widzenia mieszkańców jest bardzo korzystne - podkreślił burmistrz Rumi.

Podłączenie redzkiej sieci przyniesie wiele korzyści

Dzięki wcześniejszemu podpisaniu listu intencyjnego przez OPEC i MPCK Koksik, możliwa będzie sprzedaż ciepła o mocy zamówionej 8 MW i świadczenie usługi przesyłowej przez gdyńsko - rumską sieć ciepłowniczą na rzecz redzkiej.

Jak podkreśla prezes MPCK Koksik, ciepło systemowe jest w Polsce jednym z pewniejszych rozwiązań. Jego ceny są pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki, a takiego bezpieczeństwa nie daje żadna inna forma tworzenia i dostarczania ciepła w Polsce. W niestabilnych obecnie czasach ma to ogromne znaczenie.

W obliczu gwałtownie zmieniających się zewnętrznych warunków działalności przedsiębiorstw energetycznych w połowie 2022 r. podjęliśmy decyzję o połączeniu systemów ciepłowniczych Redy i Gdyni. Naszym celem było ustabilizowanie i ograniczenie kosztów ciepła oraz osiągnięcie wymiernych korzyści ekologicznych w postaci ograniczenia emisji substancji szkodliwych powstających w wyniku spalania węgla w ciepłowni miejskiej w Redzie. Dodatkowym aspektem połączenia są również kwestie bezpieczeństwa dostawy ciepła zarówno dla mieszkańców Redy jak i Rumi oraz, szczególnie w okresie letnim, również dla części odbiorców Gdyni. Podłączenie drugiego źródła ciepła do systemu gdyńskiego podniesie pewność dostawy ciepła dla naszych odbiorców - mówił prezes MPCK Koksik, Jarosław Kubera.

Z kolei prezes OPEC-u zaznaczył, że połączenie systemów ciepłowniczych, to systematyczna redukcja śladu węglowego z perspektywą zeroemisyjności, która wpisuje się w strategię gdyńsko-rumskiej spółki na lata 2022-2040. Jest to przykład działania świadomego i odpowiedzialnego względem odbiorców ciepła i zmian klimatu.

Bardzo się cieszę, że w przyjazny i partnerski sposób doprowadzamy dziś z firmą Koksik do połączenia redzkiej sieci z gdyńsko- rumską siecią OPEC. Nasze sieci zostały połączone fizycznie w zautomatyzowanej komorze technicznej na granicy Redy i Rumi i włączone w jeden system dozoru OPEC. Ciepłociągi zostały już zasilone gdyńskim ciepłem i po przeprowadzeniu testów technicznych, w celu ustabilizowania różnic temperaturowych i ciśnieniowych, ciepło OPEC zasili bezpiecznie i stabilnie system Koksika, gwarantując mieszkańcom Redy czyste i atrakcyjne cenowo ciepło – zapewnia Wojciech Folejewski, prezes OPEC.

Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku, Elżbieta Kowalewska, podkreśla, że ciepło sieciowe produkowane w kogeneracji to aktualnie optymalny sposób ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach. Jest on nie tylko nie tylko przyjazny dla środowiska, bezobsługowy, niezawodny, bezpieczny, ale i konkurencyjny cenowo.

Nie kryjemy zadowolenia z faktu, iż coraz więcej klientów wybiera ciepło z Elektrociepłowni Gdyńskiej, wytwarzane w wysokosprawnej kogeneracji, tzn. w łącznym procesie wytwarzania ciepła z energią elektryczną, i docenia jego ekologiczne i ekonomiczne przewagi. Na Pomorzu ciepło połączyło nie tylko miasta: Gdynię, Rumię, Redę oraz Gminę Kosakowo, ale podniosło poziom partnerstwa pomiędzy władzami samorządowymi, producentami ciepła i jego dostawcami do Klientów końcowych. Tylko wspólne działanie doprowadzi nas do maksymalnego wykorzystania jeszcze dużego potencjału ciepła sieciowego na Pomorzu. Z tym faktem wzrasta również nasza odpowiedzialność za realizację transformacji polskiego ciepłownictwa zgodnie z wyzwaniami klimatycznymi. W strategii PGE Energia Ciepła zadeklarowaliśmy, iż do 2030 roku 70 proc. produkcji ciepła i energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych - dotyczy to zarówno Elektrociepłowni Gdyńskiej jak i Gdańskiej. Jest to zadanie ambitne i wymaga dużej determinacji ze względu na jego ogromną kapitałochłonność i realizację w okresie tak zmieniającego się otoczenia zewnętrznego – podsumowuje Elżbieta Kowalewska.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki