Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Sopotu w czasach PRL-u. Pierwszy powojenny plan Sopotu. "Przepraszam, gdzie tu jest Urząd Bezpieczeństwa..." | ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Tak wyglądał pierwszy powojenny plan Sopotu
Tak wyglądał pierwszy powojenny plan Sopotu Witold Chrzanowski
Sopot odkrywa swoją historię w PRL-u. Powojenny plan miasta w wersji kieszonkowej miał sprawić, że turysta nie zgubi się w uzdrowisku Sopot, a nad Zatoką Gdańską spędzi miły czas. Pamiętasz, co było w Sopocie przy ul. Stalina, Czerwonej Armii i co w Grand Hotelu robili Szwajcarzy? Zwiedź z nami Sopot z kieszonkową mapą.

Pierwszy powojenny plan Sopotu. PRL, ulice i Stalin

  • - "Przepraszam, gdzie tu jest Urząd Bezpieczeństwa...?"
  • - "...a proszę - przy ulicy 1 Maja 10".

Taki dialog mógłby prowadzić przybyły z Warszawy funkcjonariusz "organów" (jak to się wówczas mówiło) z którymś z mieszkańców Sopotu w latach 1945-1946. Mógłby, gdyby kierownictwo nie wyposażyło go przed wyjazdem w pierwszy powojenny - wydany jeszcze w 1945 roku - plan Sopotu, albo raczej "Sopot"- gdyż nazwy nadmorskiego kurortu w tych latach raczej nie odmieniano.

Skromny, ale jakże bogaty w treści "Kieszonkowy Plan Sopot - ze skorowidzem, oraz samochodową mapką Wybrzeża" odkryłem w trakcie porządkowania (cóż robić) księgozbioru. Czarno-biały plan wydany przez prywatne wydawnictwo E.W. Kovasca, poza planem Sopotu zawierał także spis najważniejszych urzędów i telefonów (to z tego spisu wzięta jest informacja o lokalizacji Powiatowego Urzędu bezpieczeństwa) - w tym:

  • Miejskiego Ośrodka Zdrowia (Dworcowa 14),
  • Komendy Miasta (Stalina 775),
  • Orbisu (Rokossowskiego 33),
  • czy straży pożarnej (Czerwonej Armii 105).

Bardzo ciekawa jest zamieszczona w książeczce "samochodowa mapa Wybrzeża", na której zaznaczono m.in. należący obecnie do Rosji obwód kaliningradzki.

Według mapy były to wówczas (przypomnijmy, mowa o roku 1945) tereny polskie, co poświadcza nie tylko brak zaznaczonej linii granicznej, ale także polskie nazwy miejscowości - np. dzisiejsze Mamonowo (nazwane tak na część sowieckiego generała) jest tu podpisane jako Święta Siekierka. I komu to przeszkadzało, chciałoby się powiedzieć.

Plan uzupełnia reklama Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Zielarskiej w Gdańsku - której centrala mieściła się przy ul. Lawendowej 2 (dla chętnych do dzwonienia podajemy numer telefonu: 426-60), a oddziały w Lęborku (ul. Słupska 15) i Wejherowie (ul. Sobieskiego 223). W Trójmieście hurtownie i sklepy spółdzielni znajdowały się w:
Gdyni (Hala Targowa),
Gdańsku (Hala targowa, ul. Lawendowa - nr 2 i 6)
oraz w dzielnicy Wrzeszcz (ul. Wajdeloty 7).

Zapraszamy do nabycia "świeżych warzyw, owoców, przetworów owocowo-warzywnych". Że co, że adresy już nieaktualne? No to zobaczcie Państwo choćby zdjęcia pierwszego powojennego planu Sopotu - przepraszam: Sopot!

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki