Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia religijnego kultu

Maciej Wajer
Kolejną miejscowością, gdzie można spotkać symbole religijne jest Fingrowa Huta. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z końca XVI wieku.

Ciekawostką jest fakt, że kilkaset lat temu wieś ta występowała pod nazwą Skorzewino. Miało to związek z tym, że nieopodal zlokalizowana była wieś o nazwie Skorzewo. Obecna nazwa wiąże się z kolei z jej dawnym właścicielem. Otóż na początku XVIII wieku była własnością niejakiego Fingera. Ze względu na to, że na tym obszarze wówczas była wytwarzana smoła lub węgiel drzewny, powstała Fingrowa Huta.

Wieś nie należała do licznych pod względem ludności. Jeszcze w XIX wieku mieszkało w niej zaledwie 12 osób, z czego 8 było wyznania katolickiego, natomiast pozostali – ewangelickiego. W drugiej połowie nazwę miejscowości zmieniono na Leśną Hutę, jednak na początku XXI wieku powrócono do pierwotnej nazwy.

Wieś należy do kościerskiej parafii pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Warto też wspomnieć, że część mieszkańców na uroczystości religijne udaje się nie tylko do Kościerzyny, ale również korzysta z kaplicy w Częstkowie. Jeśli chodzi o kapliczki, to we wsi znajdziemy tylko jedną. Jest ona poświęcona Matce Bożej Niepokalanie Poczętej i jest zlokalizowana na prywatnej posesji. Została postawiona przez rodzinę Jereczków, jako wyraz podziękowań za szczęśliwy powrót z II wojny światowej.

Z kolei przy leśnej drodze znajduje się krzyż, ufundowany jeszcze przed II wojną światową przez Marcina Trybę. Został on postawiony w roku 1918. Co ciekawe, ten sakralny obiekt również był wyrazem dziękczynienia za powrót z frontów I wojny światowej. Niestety, w czasie okupacji hitlerowskiej został ścięty przez nienieckich żołnierzy. Został jednak ukryty przez rodzinę Trybów w stodole. Po zakończeniu działań wojennych krzyż postawiono w tym samym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki