Historia Polski w wersji obrazkowej

Grażyna Antoniewicz
Udostępnij:
- Wczoraj z drukarni odebraliśmy nasz najnowszy komiks "Pierwsi w boju", został już wysłany do księgarń - mówi gdańszczanin Mariusz Wójtowicz-Podhorski, autor scenariusza. - Kiedy pracowaliśmy nad komiksem "Westerplatte - załoga śmierci", wiedzieliśmy, że następny album poświęcony będzie Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Rysunki do komiksu "Pierwsi w boju" wykonał Jacek Przybylski, okładkę zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski. W albumie zamieszczone zostały teksty opisujące historię Poczty Polskiej i bohaterską obronę 1 września 1939 roku, są także zdjęcia archiwalne. Komiks ma 32 strony, ale cała publikacja liczy ich około 60.

Suplement (zdjęcia i komentarze) to cecha wyróżniająca ten album. Dzięki niemu można powiedzieć, że jest to wydanie paradokumentalne. Autorzy chcą zachęcić czytelników, by sięgnęli do lektury na temat Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.
Treść komiksu też jest paradokumetalna, pokazuje dokładny przebieg obrony. Jak wyglądały pomieszczenia poczty, okna, ulice, skąd prowadzony był ostrzał.

- Szkoda, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie zgodził się na objęcie honorowego patronatu nad naszym komiksem - dodaje Mariusz Wójtowicz-Podhorski. - Mimo że album "Pierwsi w boju" uzyskał pozytywne recenzje naukowców z Wojskowego Biura Badań Historycznych, którzy chwalili jego zawartość merytoryczną i treści patriotyczne. Przychylnie został też przyjęty przez Koło Rodziny byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku. Wszystkie fakty konsultowaliśmy.
Dramatyczne wydarzenia z początku II wojny światowej nie zaczynają się 1 września 1939 roku, tylko dużo wcześniej.

- Ta historia wprowadza czytelnika w atmosferę Gdańska tuż przed wybuchem wojny, ukazuje przygotowania Niemców do walki, przygotowania Polaków do obrony - dodaje autor scenariusza. - Przedstawiamy rosnące napięcie tamtych dni, których kulminacją był atak na Westerplatte i Pocztę Polską.

Komiks uświadamia Czytelnikom, że atak na Pocztę Polską był przygotowywany przez Niemców na wiele tygodni przed wybuchem wojny, że plan napaści na pocztę był skrupulatnie opracowany (w przeciwieństwie do naprędce podjętych decyzji o ataku na Westerplatte, co pokazał poprzedni album).

Z komiksu można się dowiedzieć, że atak na Pocztę Polską nastąpił szybciej niż ostrzał Westerplatte i stąd tytuł "Pierwsi w boju", bo to polscy pocztowcy stanęli 1 września jako pierwsi do obrony polskiej placówki. To oni byli przed wybuchem wojny nieustannie szykanowani przez Niemców m.in. za okazywanie polskości.

Komiks ukazał się w wydawnictwie Zin Zin Press, które specjalizuje się w komiksach opowiadających o najnowszej historii Polski.
Suplement z rysem historycznym został przygotowany przez pracowników Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

A co nowego u Krzysztofa Wyrzykowskiego, utalentowanego rysownika z Trójmiasta, autora rysunków do "Westerplatte - załoga śmierci", komiksu, który swego czasu wzbudził tak wiele kontrowersji?

- Przed wakacjami trafił do księgarń mój czarno-biały komiks o Wojciechu Korfantym, do którego scenariusz napisał Sławomir Zajączkowski - mówi Krzysztof Wyrzykowski. - Właśnie na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej skończyłem rysunki do nowego albumu "Wyzwolenie? 1945". Komiks ma opowiadać o wygranych przez żołnierzy AK trzech największych bitwach z maja 1945 roku stoczonych z NKWD i Armia Czerwoną.

Nie należy tworzyć obrazkowej historii Polski - irytują się niektórzy. Czemu nie, odpowiadają inni.
Oczywiście, komiks nie powinien być jednak jedynym źródłem wiedzy historycznej ani jedynym dziełem opiniotwórczym - twierdzą krytycy literatury.

Jedno jest pewne, komiks nigdy nie miał ambicji dydaktycznych.
Powstaje ostatnio coraz więcej komiksów historycznych, o ludziach i zdarzeniach ważnych dla Polski. Czy obrazkowe dzieło Mariusza Wójtowicza- Podhorskiego i Jacka Przybylskiego "Pierwsi w boju" wzbudzi równie wielkie dyskusje jak "Westerplatte - załoga śmierci"? Być może.
O czym będzie kolejny gdański komiks, Mariusz Wójtowicz - Podhorski nie chciał nam zdradzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie