Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia pałacu w Nakle Śląskim. Od siedziby Donnersmarcków do Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Pierwsza rezydencja w Nakle Śląskim, wzniesiona w 1856 roku przez Hugo von Donnersmarcka, zyskała swój neogotycki wygląd dzięki przebudowie dokonanej w latach 90. XIX wieku przez Łazarza IV von Donnersmarcka. Dziś pałac to Centrum Kultury Śląskiej, prezentujące wystawy stałe i historyczne. Przez lata pełnił różne funkcje - od siedziby rodu Henckel von Donnersmarck po szkołę rolniczą, by w 2006 roku stać się miejscem kulturalnym.

Od siedziby Donnersmarcków do Centrum Kultury - historia pałacu w Nakle Śląskim

Historia Nakła Śląskiego sięga XIV wieku, kiedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o osadzie książęcej. W kolejnych wiekach miejscowość przechodziła przez różnych właścicieli, aż w 1695 roku została zakupiona przez rodzinę Donnersmarcków, jedną z najpotężniejszych rodzin w państwie pruskim i Cesarstwie Niemieckim. Właśnie oni wznieśli w Nakle Śląskim imponujący pałac, który dziś stanowi ośrodek kulturalny.

Zobaczcie niesamowite zdjęcia pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim!

Pałac w Nakle Śląskim to świadek burzliwej historii regionu. Wybudowany około 1856 roku przez Łazarza IV von Donnersmarcka, został później przebudowany w stylu angielskiego neogotyku. Po II wojnie światowej pałac przeszedł w ręce państwa polskiego i pełnił funkcję szkoły rolniczej przez sześćdziesiąt lat.

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim obecnie

Obecnie pałac w Nakle Śląskim to nie tylko zabytkowy obiekt, ale także centrum kulturalne o bogatej ofercie wydarzeń i atrakcji. Po przeprowadzonym remoncie wnętrz, które przywróciły pierwotny wygląd niektórym zachowanym elementom dekoracyjnym, pałac stał się miejscem, które przyciąga miłośników historii i kultury.

Centrum Kultury Śląskiej, które mieści się obecnie w pałacu, prezentuje wystawy stałe poświęcone historii obiektu i jego fundatorów oraz czasowe ekspozycje sztuki, takie jak malarstwo, grafika, fotografia i rzeźba. Ponadto w pałacu odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, wykłady, spektakle teatralne i warsztaty artystyczne. Miejsce to jest również popularnym miejscem organizacji ślubów, eventów biznesowych oraz imprez okolicznościowych.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim!

Pałac można zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i indywidualnie, korzystając z wideo przewodnika dostępnego w języku polskim i angielskim. Otaczający pałac park z starodrzewem, otoczony kamiennym murem z bramami, stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających, zachowując przy tym historyczny charakter tego miejsca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty