Historia obiektów sakralnych na kościerskiej ziemi

Maciej WajerZaktualizowano 
Wiele obiektów sakralnych na kościerskiej ziemi wiąże się z tragicznymi wydarzeniami historycznymi.

W powiecie kościerskim nie brakuje miejsc, gdzie znajdują się obiekty sakralna mające jednocześnie związek z historycznymi wydarzeniami. Jedną z takich miejscowości jest Szarlota. Wieś znajduje się tuż za Kościerzyną i jest jedną z najmniejszych w całym powiecie kościerskim.

Warto wspomnieć, że jeszcze na początku minionego stulecia jej teren był integralną częścią miasta Kościerzyny. Obecnie jest sołectwem, w skład którego wchodzi dodatkowo miejscowość Stare Nadleśnictwo, a także Rybaki.

Na terenie Starego Nadleśnictwa brakuje jakichkolwiek obiektów sakralnych. Jednak ciekawą pozostałością po czasach II wojny światowej jest głaz, na którym znajduje się zarys tablicy, która dawniej była umieszczona na kamieniu. Jak zaznacza ks. dr Leszek Jażdżewski, miał on być formą upamiętnienia przez miejscowego nadleśniczego dokonań jego syna, który służył na niemieckim okręcie podwodnym. Ponadto tablica miała być również wyrazem radości związanej z pojawieniem się wojsk niemieckich na kaszubskiej ziemi i włączenia jej do granic Tysiącletniej Rzeszy. Warto wspomnieć, że pomnik został postawiony przy współpracy z niemieckimi władzami okupacyjnymi i miał wyraźnie antypolski charakter.

Pierwszym i, jak na razie, jedynym z nielicznych obiektów sakralnych, który pojawił się na terenie Szarloty, był pomnik poświęcony leśnikom, którzy zostali pomordowani w czasie II wojny światowej. Osłonięto go na początku lat 70. XX wieku. Składa się on z krzyża oraz pięciu głazów umieszczonych na cokole. Na tym ostatnim elemencie znajdują się tablice z nazwiskami osób, które poległy w walce z niemieckim okupantem.

We wsi możemy jeszcze natknąć się na murowaną kapliczkę poświęconą Matce Bożej Niepokalanej. Zlokalizowana ona jest na prywatnej posesji. Wewnątrz kapliczki znajduje się figurka Matki Boskiej. Została ona postawiona na początku lat 80. minionego stulecia. Została poświęcona przez księdza Kazimierza Gierszewskiego, ówczesnego proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie.

W miejscowym lesie znajduje się też krzyż z datami 1926 oraz 1989. Ta pierwsza ma świadczyć, że taki obiekt został postawiony w tym miejscu już w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Jego fundatorem miał być Leon Konkol.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie