Historia kultu religijnego na ziemi kościerskiej cz. VIII

Maciej WajerZaktualizowano 
Choć należą do najstarszych miejscowości w powiecie kościerskim, to początki religii rzymsko-katolickiej przypadają w nich dopiero na wiek XVIII lub XIX. Niektóre z nich, świątyń katolickich doczekały się dopiero pod koniec wieku XX. Przykładem takiej miejscowości jest chociażby Łubiana.

Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII wieku. Natomiast o związkach jej mieszkańców z religią chrześcijańską możemy się dowiedzieć ze źródeł pochodzących z XIX wieku. Jedno z nich mówi, że z Łubiany pochodził ksiądz Teodor Kreft. Duchowny ten zmarł w bardzo młodym wieku, bo w momencie śmierci miał zaledwie 32 lata. Co warte podkreślenia to fakt, że jego śmierć była wyrazem wielkiego oddania Chrystusowi oraz duszpasterskiego poświęcenia. Ksiądz Teodor Kreft w drugiej połowie XIX wieku udał się z duszpasterską posługę do chorych cierpiących na ospę. Niestety, zaraził się chorobą, co doprowadziło do jego zgonu.

Z Łubiany pochodził również inny duchowny, mianowicie ksiądz Augustyn Worzałła. Jako młody człowiek mocno zaangażował się w działalność patriotyczną w czasie gdy był uczniem seminarium w Trzemesznie. Jako ciekawostkę można podać też fakt, że był autorem opowiadań, które zawierały dużą dawkę humoru. Zmarł na początku minionego stulecia.

Jednym z najstarszych symboli wiary katolickiej na terenie Łubiany był krzyż, który znajdował się na ziemiach należących do rodziny Felskowskich. Na tym obiekcie znajdowała się data 1901 rok. We wsi można też odnaleźć kapliczni, których początki datowane są na wiek XIX.

Jeśli chodzi o początki kształtowania się parafii w Łubianie, to sięgają one lat siedemdziesiątych minionego wieku. Wcześniej wieś związana była z parafią Świętej Trójcy w Kościerzynie. Pod koniec lat 60. XX wieku, ksiądz Kilian Felskowski otrzymał zgodę od swoich przełożonych na odprawianie mszy świętej w swoim domu. Kaplica powstała w wyniku przerobienia kilku pokoi. Potrzebę stworzenia odrębnej parafii w Łubianie bardzo mocno dostrzegali duchowni z parafii Świętej Trójcy. Ten postulat znalazł się w sprawozdaniu skierowanym do Kurii Biskupiej pod koniec 1978 roku przez księdza Kazimierza Gierszewskiego. Na początku lat 80. XX wieku w Łubianie uruchomiono ośrodek duszpasterski, którym kierował ksiądz Bogdan Augustyniak. Dzięki swojej wytrwałości i zaangażowaniu doprowadził do wybudowania kościoła.

Prace rozpoczęły się w 1983 roku i trwały 7 lat. Parafią w Łubianie ksiądz Augustyniak kierował do 2008 roku, kiedy to ze względów zdrowotnych zdecydował się przejść na emeryturę. Funkcję proboszcza objął wówczas ksiądz Mieczysław Gajewski. Dzięki jego staraniom, wierni mogli przeżywać niezwykle doniosłą uroczystość, która miała miejsce w październiku 2009 roku. Wówczas do kościoła w Łubianie trafiły relikwie patrona parafii – św. Maksymiliana Kolbe.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie