Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia jednej gdańskiej ulicy. Dowodem na to, że najważniejsza jest lokalizacja, są ceny mieszkań na ulicy Śląskiej

Aleksandra Chomicka
Wszystko zaczęło się zmieniać niemal 60 lat temu, kiedy rozpoczęła się budowa nowej dzielnicy, Przymorza, dzielącego się na Małe, zamknięte między ulicą Chłopską a torami kolejowymi i Duże. Spacer od skrzyżowania ulic Śląskiej i Chłopskiej, która oba Przymorza dzieli, do torów kolejowych zajmuje w czasie rzeczywistym kilkanaście minut, a w historii to dystans niemal już 60 lat. To również okazja do prześledzenia w wielkim skrócie kilku znaczących epok w polskim budownictwie mieszkaniowym.
Wszystko zaczęło się zmieniać niemal 60 lat temu, kiedy rozpoczęła się budowa nowej dzielnicy, Przymorza, dzielącego się na Małe, zamknięte między ulicą Chłopską a torami kolejowymi i Duże. Spacer od skrzyżowania ulic Śląskiej i Chłopskiej, która oba Przymorza dzieli, do torów kolejowych zajmuje w czasie rzeczywistym kilkanaście minut, a w historii to dystans niemal już 60 lat. To również okazja do prześledzenia w wielkim skrócie kilku znaczących epok w polskim budownictwie mieszkaniowym. Piotr Hukało
Od spółdzielczej awangardy do awangardowego osiedla - na ulicy Śląskiej w Gdańsku można prześledzić zapisaną w pigułce historię powojennego budownictwa w Polsce.

Ulica Śląska w Gdańsku, chociaż krótka - w powszechnej świadomości znajduje się w dwóch dzielnicach: początek zalicza się do Oliwy, druga część - do Przymorza. Niezależnie od tego, jakie miejsce na administracyjnej mapie miasta byśmy jej przypisywali - to z wielu względów dobry adres. Znajduje to odbicie w cenach nieruchomości, niezależnie od czasu, w którym powstały.

Po pierwsze i najważniejsze - dzieje się tak ze względu na jej położenie na tzw. dolnym tarasie. Wybierający tą lokalizację jako główny atut wymieniają bliskość plaż i Zatoki Gdańskiej, dzisiaj rzeczywiście atrakcyjną.
Po drugie – ulica leży na uboczu, ale blisko wygodnych środków komunikacji miejskiej (SKM, tramwaju). W ostatnich latach Śląska ma znaczenie jedynie lokalne, ruch samochodowy wyraźnie się zmniejszył, co akurat mieszkańców tylko cieszy, po kilkunastu latach sąsiadowania z terenami wystawienniczymi Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Wprawdzie dzięki ich istnieniu ulica przeżyła trzecią młodość, ale była ona burzliwa i dla sąsiadów uciążliwa. Jednak z kolei w związku z wyprowadzką targów Śląska dostała szansę na czwartą młodość, której oznaki są coraz lepiej widoczne, od tej oliwskiej strony.

Niestety, w części należącej do Przymorza (w więc w większości) ulica - jak cała ta część dzielnicy - czasy świetności ma dawno za sobą, co na wspomniane już ceny nieruchomości wielkiego wpływu jednak i tak nie ma: wszędzie są wysokie. Warto jednak pamiętać, że zapisany jest tutaj ładny kawałek historii przed- i powojennego Gdańska. Wróćmy więc do czasów młodości pierwszej i drugiej...

ZOBACZ TAKŻE: Rynek deweloperski trzyma tempo, jeżeli w jego otoczeniu nie pojawią się zjawiska trudne do przewidzenia

Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki