Historia i nowoczesność czyli jak zmienia się Oliwa

red.Zaktualizowano 
Katedra oliwska od wieków urzeka swym pięknem Karolina Misztal
Z jednej strony tradycyjna, z drugiej - odmieniona, nowoczesna. Spacerując po dzisiejszej Oliwie, zobaczymy zarówno urokliwe, zabytkowe miejsca, jak i nowoczesne, przeszklone obiekty - siedziby firm o krajowym, a nawet europejskim zasięgu. Niezmiennie od wielu lat za największą atrakcję dzielnicy uważa się jednak park oliwski. Poddany rozbudowie i rewitalizacji zachwyca dziś jeszcze bardziej.

Wypoczywaj w ogrodach

W połowie maja 2015 roku na terenie parku oliwskiego zakwitł ogród japoński. Miejsce, które jeszcze kilka lat wcześniej było nieużytkiem, dziś wygląda bajecznie. Podziwiać tu można m.in. różowe kwiaty wiśni, krzewy azalii czy kształtowane sosny. Odpoczywać można wśród ustawionych na polanie drewnianych pomostów. Całości dopełnia staw z wysepką.

Mieszkańcom i turystom udostępniono też zabytkowy park przy ul. Opackiej na terenie dawnego Folwarku Saltzmanna. Teren ten, przylegający do parku oliwskiego, funkcjonował wcześniej jako jego zaplecze techniczne. Dodatkowo, w miejscu starych zabudowań folwarcznych, powstały nowe budynki biurowe. Spacerujący po dziedzińcu mogą podziwiać kunszt ogrodniczy, unikatowy w skali kraju. Architektura krajobrazu została niezwykle starannie zaplanowana. I tak wśród drzew liściastych królują graby pospolite i kasztanowce czerwone Briotti. Wśród krzewów liściastych dominują zaś bukszpan, lawenda wąskolistna czy tawulec pogięty.

W stronę biznesu

Nowoczesne oblicze starej Oliwy to Olivia Business Centre - drugi na liście największych kompleksów biurowych w Polsce daje zatrudnienie tysiącom młodych. Wraz z sąsiadującym (i rywalizującym) kompleksem Alchemii zmieniają również profil demograficzny dzielnicy. Zatrudnieni w polskich i międzynarodowych firmach, które mają tutaj swoje siedziby, szukają mieszkań w najbliższej okolicy. Z tego powodu kupują w Oliwie mieszkania również inwestorzy. Będzie w czym wybierać.

Firma Moderna kupiła zabytkowy, ale grożący zawaleniem budynek przy al. Grunwaldzkiej 505. Po rewaloryzacji w historycznej części znajdą się przychodnia zdrowia i apteka, a w nowym skrzydle hotel. Na sąsiedniej działce deweloper wybuduje kamienice, nawiązujące architekturą do stylu starej Oliwy.

Inwestycję mieszkaniową planuje również Doraco, w sąsiedztwie kompleksu biurowego przy ul. Opackiej. Po drugiej stronie ulicy już powstaje kameralny Opacka Business Park - kompleks biurowy, a za nim osiedle Harmonia Oliwska (INPRO). AWFiS sprzedała działkę firmie Energy Invest Holding, która ubiega się o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - na mieszkaniówkę.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie