Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Historia Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zbliżają się coroczne święta naszych rodzinnych seniorów. Nie zapomnij!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Pomysł świętowania Dnia Babci powstał wcale nie tak dawno, bo 58 lat temu, czyli w 1964 roku, Dnia Dziadka jeszcze później, bo w latach 70.
Pomysł świętowania Dnia Babci powstał wcale nie tak dawno, bo 58 lat temu, czyli w 1964 roku, Dnia Dziadka jeszcze później, bo w latach 70. Pixabay
Przed nami, jak co roku o tej porze, Dzień Babci i Dzień Dziadka - 21 i 22 stycznia. Honorujemy w ten sposób seniorów rodów, najstarszych członków naszych rodzin, których oczywiście szanować powinniśmy na co dzień, ale cóż, takie jest zadanie wszelkich świeckich świąt, by kogoś lub coś wyróżniać. Co wiemy o tych dwóch dniach?

Nie jesteśmy na świecie odosobnieni w tym świętowaniu, ale warto przy okazji podkreślić, że ze wszystkich polskich miast to Poznań najbardziej przyłożył się do propagowania Dnia Babci poprzez jedną z ówczesnych lokalnych gazet.

Na pewno lwia część Czytelników „Głosu Wielkopolskiego” wciąż dobrze pamięta popularną popołudniówkę „Express Poznański”, a w innych regionach nazwa tego dziennika mogła być przywoływana choćby z tej okazji. To dziennikarze właśnie tej gazety wypromowali święto babć w całej Polsce. Jego głównym pomysłodawcą był nieżyjący już Kazimierz Flieger.

Czytaj też:

Historia Dnia Babci

Pomysł świętowania Dnia Babci poddał wcale nie tak dawno, bo 58 lat temu, czyli w 1964 roku, tygodnik „Kobieta i Życie”.

Rok później, 21 stycznia 1965 roku, na scenie poznańskiego domu kultury wystąpiła legendarna aktorka teatralna i filmowa oraz śpiewaczka Mieczysława Ćwiklińska. Choć urodzona 1 stycznia 1879 roku, tego dnia, jak głoszą przekazy, świętowała swoje 85. urodziny. Zapewne było po prostu tak, że redakcja „Ekspresu Poznańskiego”, wiedząc o niedawnych jej urodzinach, postanowiła przygotować dla jubilatki odwiedzającej stolicę Wielkopolski niespodziankę.

Nawiązując do roli babci, którą mistrzyni sceny zagrała wówczas w sztuce Alejandro Casony „Drzewa umierają stojąc”, przygotowano tort z napisem „Dla Babci”, który w przerwie występu został ponoć wręczony z komentarzem, że 21 stycznia w Poznaniu obchodzony jest właśnie Dzień Babci.

Prezenty na Dzień Babci i na Dzień Dziadka. Oto 25 propozycji upominków dla dziadków. Przejdź do galerii ----->

Prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka? Oto kreatywne i trad...

O tym wydarzeniu prasa rozpisała się w całym kraju, a w kolejnym roku 21 stycznia obchody Dnia Babci ogłosił warszawski „Ekspres Wieczorny”.

W Poznaniu na tę okoliczność znana cukiernia w „Merkurym” co roku piekła wówczas torciki dla babć - miniatury tego, którym obdarowano Ćwiklińską.

Dziadków też postanowiono uhonorować

Bazując trochę na tym udanym i zrealizowanym pomyśle, kilkanaście lat później, w latach 70., próbowano wprowadzić obchody Dnia Dziadka, który miał przypadać w dniu urodzin polskiego słynnego piosenkarza Mieczysława Fogga, czyli 30 maja.

To święto zawdzięczamy z kolei Telewizji Polskiej, która ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego wydarzenia. Proponowana data jednak się nie przyjęła, wybrano więc inną - 22 stycznia, co było łatwiejsze do zapamiętania, bo teraz babcie i dziadkowie świętują dzień po dniu.

Zobacz też:

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Co ciekawe, w tym samym czasie, również 21 stycznia, Dzień Babci obchodzą Bułgarzy i Brazylijczycy.

W Hiszpanii święto przypada natomiast 26 lipca, a we Włoszech 2 października.

We Francji i Wielkiej Brytanii święto jest ruchome - francuskie babcie mają okazję do świętowania w pierwszą niedzielę marca, a Brytyjki w pierwszą niedzielę października.

Czytaj też:

Jak podaje Wikipedia, swoje święto Francuzki zawdzięczają rozwinięciu pomysłu na popularną kawę Babci, czyli Café Grand’Mère. Była to w północnej Francji lat 50. XX w. bardzo popularna kawa, stworzona i sprzedawana przez małżeństwo Monnier z Roubaix, właścicieli delikatesów.

Święto jest okazją do wielu konkursów na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach oraz spotkania z babciami przy ciastku i kawie. Działa tam także stowarzyszenie „Fête des grand-mères”, które m.in. organizuje pochody ku czci babć, zwane wdzięcznie „Mamif’estation”.

Poza Europą, w USA i Kanadzie, odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest jeden wspólny Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day).

ŻYCZENIA DLA DZIADKA. NAJLEPSZE ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIADKA. WIERSZYKI DLA DZIADKA.Dzisiaj dzień jest nadzwyczajny,dzisiaj dziadek mój świętuje.Wnuczka biegnie z życzeniami,dziadka w czoło wycałuje!W dniu tak uroczystym, w dniu Twojego święta,składam Ci życzenia, o Tobie pamiętam.By życie Twe było kwiatami usłane,tak piękne i czyste jak letni poranek.Mój Dziaduniu, mój kochanydziś życzenia Ci składamy,niech słonce zawsze Ci świeci,a pociechą niech będą dzieci.

DZIEŃ DZIADKA 2022. Życzenia dla dziadka. Wierszyki sms na D...

W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września, zarówno w USA, jak i Kanadzie. Dzień ten ma nawet swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest kwiatek - niezapominajka.

W Rosji, dopiero jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto - „Dzień babci i dziadka”. Brak jednak oficjalnej daty obchodów.

Przedwojenny Poznań zachwycał. Nie wierzysz? Zabieramy Cię w niezwykłą podróż w czasie. Przenieś się do stolicy Wielkopolski pod koniec lat 20. i w lata 30. XX wieku i sprawdź, czy tamten Poznań był piękniejszy niż ten dzisiejszy.Na zdjęciu okolice placu Wolności - 1932 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

30 zdjęć przedwojennego Poznania. Nie uwierzysz, jak pięknie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Miss Polonia - Chicago

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zbliżają się coroczne święta naszych rodzinnych seniorów. Nie zapomnij! - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki