- Prezydent Adamowicz nie widzi potrzeby angażowania się w spór muzeum z firmami, które wykonywały prace na jego rzecz. Nie przewidujemy prezydenckiej mediacji czy też uruchomienia jakichś środków finansowych - oświadczył prezydencki rzecznik Antoni Pawlak.
Opozycja bije na alarm i obwinia prezydenta i podległych mu urzędników o błędy w zarządzaniu miejskim majątkiem. Kolejne pozwy o zapłatę czekają w kolejce po nadanie sądowych klauzul wykonalności.
- To niebywałe, że urzędnicy prezydenta i on sam nie zaangażowali się w porę, by zgasić ten gorszący spór - grzmi radny Wiesław Kamiński, szef klubu radnych PiS w gdańskiej Radzie Miasta.
Gdańskie zabytki może zająć komornik?
Działki, na których posadowione są obiekty Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jak Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa, zostały obciążone hipotekami na rzecz wierzyciela muzeum, jednej z prywatnych firm remontowo - budowlanych spółki Megaron. Kwota zajęcia tytułem zabezpieczenia roszczenia opiewa na 323 tys. zł. Kolejna firma Dolan-Sat uzyskała już nakaz zapłaty, ale wstrzymuje się z ustanowieniem hipoteki przymusowej na zabytkowych obiektach.
- Nie zabezpieczaliśmy roszczenia na zabytkach, bo kto by chciał zlicytować ratusz? Nie wykluczam, że sięgniemy i po takie rozwiązanie, jeśli pat będzie się utrzymywał. Przygotowujemy kolejne faktury i pozwy o zapłatę do sądu - powiedział nam Kazimierz Dolan, właściciel firmy Dolan-Sat, oceniając, że muzeum jest mu winne 700 tys. zł.
Muzeum tymczasem odpiera zarzuty o niewypłacalności. Brak zapłaty tłumaczy zaś troską o grosz publiczny.
- Nie zamierzamy zapłacić ani grosza ponad to, co wynika z zakresu przeprowadzonych prac objętych kosztorysami zweryfikowanymi przez inspektorów nadzoru budowlanego. Nie damy się naciągnąć. Mamy pieniądze na koncie, ale troszczymy się o ich należyte wydatkowanie, na pewno nie na bezpodstawne roszczenia. Naliczyliśmy też kary umowne za opóźnienia prac - powiedział nam Mariusz Lewandowski, z-ca dyrektora MHMG ds. finansowych.
Z zarzutem zawyżenia faktur nie zgadza się właściciel firmy Dolan-Sat, która była liderem konsorcjum zawiązanego w 2008 r. dla wykonania prac w Ratuszu Głównego Miasta.
- Prace zostały wykonane rzetelnie. Nie rozumiem, dlaczego muzeum zwleka z zapłatą, podobnie jak tego, że osiem miesięcy czekaliśmy na weryfikację kosztorysów. Nasze prace zostały odebrane przed rokiem, czyli 20 kwietnia 2010 roku. Latem wykonaliśmy też dodatkowe prace, zgodnie z życzeniem zamawiającego. Nie otrzymaliśmy za nie całej należnej zapłaty - mówi Dolan, którego firma wykonała instalacje monitoringu, teletechniczne, zabezpieczenia antykradzieżowe, instalacje gaszące pożar specjalnym gazem.
Gdańsk: Ratusz Głównego Miasta do remontu
Z kolei konsorcjant Megaron wykonał prace budowlane oraz rozprowadzenia elektryczne. Spółka, uznając, że muzeum z ustaleń co do zapłaty się nie wywiązało, nie zwlekała i oddała sprawę w ręce kancelarii prawnej, ta zaś uzyskała sądowy nakaz zapłaty i zabezpieczenie roszczenia wpisem na hipotece przymusowej działek, na których znajdują się obiekty Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Muzeum odpowiedziało kontrpozwem i zamierza też oprotestować kolejne roszczenia, wnosząc zarzuty do nakazów zapłaty. Sąd zważy racje stron i wyda wyrok. O ile ten okaże się niekorzystny dla muzealników zabytki mogą trafić pod licytacyjny młotek.
Prezydent Gdańska ustami rzecznika Pawlaka uspokaja, twierdząc, że ma zaufanie do muzeum. Tymczasem opozycja rusza do ofensywy i chce głów tych, którzy doprowadzili do sytuacji, w jakiej historyczne nieruchomości mają obciążoną hipotekę, wskazując m.in. na Biuro Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury.
- Cała ta kuriozalna, ośmieszająca Gdańsk sytuacja pokazuje jak w soczewce, jaki jest sposób zarządzania miastem przez prezydenta Adamowicza i podległych mu urzędników - uważa radny Kamiński. Na czwartkowej sesji radni PiS będą domagali się wyjaśnień i wyciągnięcia konsekwencji wobec, jak mówią, winnych blamażu miasta. Dla prezydenta Gdańska to zwyczajny spór o zapłatę, który rozstrzygnie sąd.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zawiaduje i sprawuje pieczę nad najważniejszymi gdańskimi zabytkami - symbolami miasta. Są to:
- Ratusz Głównego Miasta (z XIV w.)
- Dwór Artusa (z XIV w.),
- Dom Uphagena (z XVII w.)
- Muzeum Bursztynu
- Muzeum Zegarów Wieżowych
- Muzeum Poczty Polskiej
- Twierdza Wisłoujście (z XV w.
- Wartownia nr 1 na Westerplatte
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?