Henryka Krzywonos: „Brak przepisów nie może stać ponad wyrokiem TK”. Jest interpelacja ws. udzielania przez Sopot pomocy niepełnosprawnym

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
29 09 2016 gdansk.konferencja prasowa politykow platformy obywatelskiej ws. ustawy natyaborcyjnej n/z henryka krzywonos strychalska fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
29 09 2016 gdansk.konferencja prasowa politykow platformy obywatelskiej ws. ustawy natyaborcyjnej n/z henryka krzywonos strychalska fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press Piotrhukalo
W związku z decyzją wojewody pomorskiego, nakazującą władzom Sopotu zwrot ponad 800 tys. zł za udzieloną pomoc opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych, głos w sprawie postanowiła zabrać posłanka Platformy Obywatelskiej, Henryka Krzywonos-Strycharska. W swojej interpelacji, skierowanej do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednoznacznie opowiedziała się po stronie kurortu, tłumacząc, że „brak przepisów nie może stać ponad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego”.

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie ma na uwadze przede wszystkim godność i dobro drugiego człowieka. Za szanowanie prawa i przede wszystkim drugiego człowieka wojewoda występuje o zwrot i to nie małej sumy do budżetu państwa. W związku z powyższym mam do pani minister następujące pytania: Kiedy ministerstwo przygotuje jasne i czytelne (chodź wyrok TK jest jednoznaczny) przepisy, aby nie dochodziło do podobnych sytuacji? Czy miasto Sopot ma nie respektować wyroku Trybunału Konstytucyjnego? Czy ministerstwo uważa, że opiekunów powinno się różnicować ze względu na wiek osoby niepełnosprawnej? - czytamy w interpelacji, skierowanej przez posłankę Henrykę Krzywonos-Strycharską do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej.

Pod koniec stycznia br. informowaliśmy na naszych łamach, że powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, od 2014 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie wypłaca świadczenia pielęgnacyjne wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych, bez różnicowania pod względem wieku nabycia niepełnosprawności.

Wyrok, o którym mowa, zapadł 21 października 2014 roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł wówczas, że różnicowanie osób niepełnosprawnych jest sprzeczne z konstytucją. Problem w tym, że w ślad za wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie poszły do tej pory zmiany w prawie. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiążąca jest więc nadal ustawa, zgodnie z którą świadczenia pielęgnacyjne przysługują tylko wtedy, gdy osoba wymagająca opieki doznała niepełnosprawności przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat (jeśli było to w trakcie nauki).

Niewykluczone, że za niesioną do tej pory pomoc władzom kurortu przyjdzie teraz słono zapłacić. Wojewoda chce, by miasto zwróciło do budżetu państwa blisko 850 tys. zł, wypłacone przez MOPS w ciągu ostatnich czterech lat opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych.

- W przypadku, gdy uprawniony organ kontrolny stwierdzi, że udzielona na realizację zadań zleconych dotacja lub jej część została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, nienależnie udzielona lub pobrana w nadmiernej wysokości, to podlega ona zwrotowi do budżetu państwa – tłumaczyła w styczniu Małgorzata Sworobowicz, rzecznik wojewody pomorskiego.

Czytaj więcej na ten temat: Władze Sopotu będą apelować do premiera. Chodzi o decyzję wojewody, nakazującą miastu zwrot 850 tys. zł za udzieloną pomoc niepełnosprawnym

O wystosowaniu interpelacji poselskiej w tej sprawie, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska poinformowała listownie prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego.

- Odnosząc się do decyzji w sprawie zwrotu środków do budżetu państwa po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Wojewódzki pragnę poinformować, że całkowicie zgadzam się z pana i urzędników sopockich interpretacją przepisów dotyczącą wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Brak przepisów nie może stać ponad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który jasno wypowiedział się w przedmiotowej sprawie i którego wyrok miasto Sopot respektuje – czytamy w liście, skierowanym do prezydenta Sopotu. - Z satysfakcją przyjęłam także zapewnienie pana, że mimo niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy miasto Sopot nie będzie żądać od opiekunów zwrotu wypłaconych zasiłków. W wyżej wymienionej sprawie zawsze jestem do dyspozycji.

Brak przepisów nie może stać ponad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który jasno wypowiedział się w przedmiotowej sprawie i którego wyrok miasto Sopot respektuje. Z satysfakcją przyjęłam także zapewnienie pana, że mimo niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy miasto Sopot nie będzie żądać od opiekunów zwrotu wypłaconych zasiłków.

- W Sopocie wypłacamy świadczenia pielęgnacyjne opiekunom niepełnosprawnych, nie dzieląc osób z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że tak zostanie - ci ludzie tego potrzebują. Dziękuję za każdy głos wsparcia w tej sprawie - komentuje prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Do momentu publikacji artykułu, na interpelację posłanki nie została przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielona odpowiedź. Do tematu będziemy wracać.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rumcajs

No proszę tramwajarka - wajhowa , jaka "obyta" w prawie !

s
stoczniowiec "abstynent"

Lol, to Hiena Łamistrajka się w tak zwanym międzyczasie pisać nauczyła? Szacun, w czasach karnawału Panny "S" to tylko drobne na ściepę na połówkę liczyć umiała! Co to znaczy miłość od pierwszego wejrzenia do przystojnego ZOMOwca z dobrej rodziny. Od razu się status szanownej małżonki POprawił! :))

A
Antypis

Mnie też nie podobały się zdradzieckie mordy zaplutego bezzębnego kurdupla, dewelopera kaczora !!!!!!

G
Gość

Ikona klasy średniej ,Henryka Krzywonos-Strycharska stanowiąca zaplecze intelektualne PO- zabrała głos.Ma startować do PE.Zna języki obce.Podczas zebrania KOD-u w Helu w restauracji "Kutter" przy ul. Wiejskiej krzyczała : cyt. " K**** wykończymy kaczora" koniec cytatu.I taka osoba zasiada w Sejmie RP
jako posłanka PO?

G
Gość

Ikona klasy średniej,Henryka Krzywonos-Strycharska stanowiąca zaplecze intelektualne PO- zabrała głos.Zna języki obce. Podczas zebrania KOD-u w Helu w restauracji " Kutter" przy ul. Wiejskiej krzyczała : cyt. "K**** wykończymy kaczora" -koniec cytatu. Kto takiego nieuka zainstalował na ul. Wiejskiej w Warszawie?

G
Gość

Ikona klasy średniej,Henryka Krzywonos-Strycharska stanowiąca zaplecze intelektualne PO- zabrała głos.Zna języki obce. Podczas zebrania KOD-u w Helu w restauracji " Kutter" przy ul. Wiejskiej krzyczała : cyt. "K**** wykończymy kaczora" -koniec cytatu. Kto takiego nieuka zainstalował na ul. Wiejskiej w Warszawie?

G
Gość

Ikona klasy średniej ,Henryka Krzywonos-Strycharska stanowiąca zaplecze intelektualne PO- zabrała głos.Ma startować do PE.Zna języki obce.Podczas zebrania KOD-u w Helu w restauracji "Kutter" przy ul. Wiejskiej krzyczała : cyt. " K**** wykończymy kaczora" koniec cytatu.I taka osoba zasiada w Sejmie RP
jako posłanka PO?

g
gdanszczanka

Opiekowałam się 8 lat nie pełnosprawnym ,póżniej 5lat mamą po ciężkim zawale ,pracowałam korzystalam na 2 godziny z opiekunki i dałam radę bez kasy czy zasiłku a zarabiam niewiele . Teraz to wszyscy tylko by ciągneli gdzie się da i ile się da !

g
grafoman

Kto ją dopuściłdo glosu ? Karnowski chcesz się ośmieszyć że tą osobę wystawiasz ?

G
Gdańszczanka

Kim ty jesteś ,że tak się wypowiadasz? A może chcesz mieć niepełnosprawne dziecko( dorosłego) i zaopiekuj się nim to zobaczymy jak się będziesz śmiał, mówię Ci kupa śmiechu. a jakikolwiek dodatkowy grosz to dla lepszej zmiany zagrożenie budżetu? Ale dla siebie to chapią gdzie się da szczególnie w potrzebie jest ojczulek z Torunia i to Cię nie dziwi????żenada!!!!!!!!

W
WOW

Najpierw zabrali świadczenia później oddali. A teraz znowu chcą zabrać. Dobrze że nie mieszkam w Spocie. Mieli wyrównać świadczenia i nic nie wyrównali a chcą jeszcze zabrać. WOW 520 zł to taka szałowa suma. W d...e nie sobie ją wsadzą.

L
Lutek

Ja tylko pytam ?

Dodaj ogłoszenie