Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Helskie lasy jak wielkie cmentarze

  Helskie lasy jak wielkie cmentarze

  K.Miśdzioł, R.Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Żołnierzy niemieckich pochowanych w Helu może być nawet trzy razy więcej niż szacowano przed rozpoczęciem ekshumacji. Dlatego prace zostały przedłużone o kolejne trzy dni i mają się zakończyć dopiero dzisiaj.
  Akcję prowadzi Fundacja Pamięć, zajmująca się poszukiwaniem mogił żołnierzy niemieckich w Polsce. Współpracuje z Ludowym Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi.
  Do tej pory w helskim lesie i przylegającej do niego dawnej jednostce wojskowej odkryto szczątki już ok. 700 żołnierzy.

  Ta liczba może się jeszcze dzisiaj zwiększyć. Tymczasem strona niemiecka przekazała wcześniej listę zawierającą tylko 272 nazwiska i przyporządkowane im numery nieśmiertelników.


  - W czasie wojny podczas grzebania zwłok nieśmiertelniki były przełamywane i jedną część zabierano do archiwum - tłumaczy Maciej Milak, prowadzący ekshumacje w Helu w imieniu Fundacji Pamięć. - Nasza lista to właśnie numery z archiwum. Ale połowa nieśmiertelników, które do tej pory znaleźliśmy w Helu, nie jest przełamana.

  To oznacza, że co najmniej połowa pochowanych tu Niemców nie widnieje w żadnej ewidencji. Stąd właśnie znacznie wyższa niż się spodziewano jest liczba odnalezionych ciał żołnierzy. Wielu z nich spoczywa w zbiorowych mogiłach.

  Pracujący przy ekshumacji specjaliści twierdzą, że zostali oni pochowani w wielkim pośpiechu, w ostatnich dniach wojny. Wówczas nikt nie zaprzątał już sobie głowy archiwizowaniem nieśmiertelników.

  - Cmentarz odkrywany w lesie także okazał się znacznie większy, to przedłużyło nasze prace - dodaje Maciej Milak.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo