Helski cypel może zostać zabudowany

  Helski cypel może zostać zabudowany

  K. Miśdzioł, R. Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, która ma działkę na helskim cyplu, zamierza na niej budować lub sprzedać ją na przetargu.
  Pismo w tej sprawie trafiło przed kilku dniami do helskiego magistratu. Samorządowcy sprzeciwiają się tym planom. Według nich, cyplowi helskiemu, nazywanemu przez mieszkańców początkiem Polski, grozi degradacja, gdyby unikatowy przyrodniczo i krajobrazowo zakątek stał się placem budowy.

  - WAM zapytuje nas, jaki jest status działki w miejskim studium i planach zagospodarowania przestrzennego - mówi burmistrz Jarosław Pałkowski.
  - Nie wierzę, że agencja coś tu sama postawi, bo jacy żołnierze mieliby mieszkać w Helu, skoro wojsko stąd się już wyprowadziło. Z pewnością dojdzie więc zatem do przetargu, na którym WAM sporo zarobi. A kto inny, jak nie deweloper może kupić nieruchomość w tak atrakcyjnym miejscu?

  Samorząd sprzeciwia się takim planom. I nie tylko on. - Helski cypel powinien być przyrodniczo-kulturowym parkiem. Można w nim będzie zwiedzać historyczne zabytki militarne i podziwiać przyrodnicze atuty tego miejsca, w taki sposób, aby nie ulegały degradacji - uważa prof. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. - "Prostacka deweloperka" zniszczyła już wiele na polskim Wybrzeżu.

  Profesor jest członkiem stowarzyszenia Przyjaciele Helu, które m.in. zajmuje się restauracją zabytków militarnych. Polskie fortyfikacje z czasów drugiej wojny są właśnie na cyplu. A tutejsza przyroda nie jest jeszcze zniszczona działalnością człowieka - przez ponad pół wieku był to bowiem zamknięty wojskowy teren.

  Obrońcy cypla spotkają się w środę w Stacji Morskiej, aby radzić, jak nie dopuścić do zabudowy cypla. Przypomnijmy, że niedawno miasto protestowało przeciwko sprzedaży przez Agencję Mienia Wojskowego atrakcyjnej działki po dawnej jednostce w centrum Helu. Na nic to się zdało, nieruchomość poszła pod młotek za 50 mln 500 tys. zł. Powstaną tu teraz apartamentowce.

  Więcej o tej bulwersującej sprawie czytaj w poniedziałkowej Polsce Dzienniku Bałtyckim

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo