Hel: Walczą o pieniądze na ratowanie cypla

Krzysztof Miśdzioł
Cypel to miejsce unikatowe - twierdzą nie tylko przyrodnicy
Cypel to miejsce unikatowe - twierdzą nie tylko przyrodnicy Krzysztof Miśdzioł
Odżyły nadzieje na uzyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej, aby ratować helski cypel. Komisja z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych wcześniej odrzuciła plan przedstawiony przez władze miasta, teraz jednak częściowo pozytywnie rozpatrzyła protest. Przypomnijmy, że miasto, przy współpracy m.in. z biologami (m.in. prof. Krzysztofem Skórą), opracowało projekt takiego ukierunkowania ruchu turystycznego na "początku Polski", aby nie był on szkodliwy dla przyrody.

Stąd pomysł na wytyczenie ścieżek, zabezpieczenie cennych gatunków, budowę kładek wznoszących się nad wydmami itp. Ale także adaptacja dawnego wojskowego budynku znajdującego się na cyplu na centrum informacyjno-edukacyjne.

Hel: Nie ma pieniędzy na ratowanie cypla

- Wszystko po to, aby nie rozdeptać tego unikatowego zakątka - tłumaczą helanie i przypominają, że dwustuhektarowy obszar odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób.

Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 9 mln zł. Komisja rozpatrująca wnioski kierowane do UE początkowo uznała, że proponowane metody i technologie są nieadekwatne. Chodziło m.in. właśnie o adaptację budynku za ponad 3 mln zł czy budowę napowietrznych kładek z materiałów sztucznych. Ale po proteście, ze względu na "ogromne znaczenie obszaru dla Wspólnoty Europejskiej", skierowała projekt do ponownej oceny.

- Mamy nadzieję, że powtórna analiza weźmie pod uwagę specyfikę "początku Polski", bo to miejsce, które trudno porównywać z jakimkolwiek innym. Jest szansa, że jeszcze na jakieś środki z Unii się załapiemy - mówi burmistrz Helu Mirosław Wądołowski. - Dziękując za uwzględnienie protestu wysłaliśmy też kolejne opinie ekspertów, profesorów Krzysztofa Skóry i Jacka Herbicha, dotyczące zamierzeń na cyplu.

Przyrodnicy tłumaczą m.in., że alternatywne rozwiązanie, jakim jest budowa kładek nad wydmami z drewna, tylko pozornie wydaje się tańsze. Bo po 8-10 latach trzeba będzie je wymieniać, a to oznacza też kolejną ingerencję w przyrodę.

Helanie chcą za wszelką cenę zdobyć środki na ratowanie cypla, bo z własnego budżetu na takie wydatki ich nie stać. A boją się, aby sytuacja nie zmusiła ich do tego, że będzie trzeba "początek Polski" ponownie zagrodzić, tak jak to było przez 70 lat stacjonowania tu wojska.

Cypel to miejsce unikatowe - twierdzą nie tylko przyrodnicy

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Helu

Wniosek w Warszawie już został rozpatrzony negatywnie i dofinansowania w kwocie 9.000.000 zł nie będzie,bowiem kancelaria prawna -Forystek i Wspólnicy z Warszawy złożyła ostry protest w tej sprawie: do właściwego ministra oraz do burmistrza Helu.Jak gminie Hel tak bardzo zależy na Cyplu Helu,to niech sobie ten teren od spółki-Hel-Kąpiele Morskie kupi np. po 3000 zł za 1 metr kwadratowy i będzie spokój ale według zasady: najpierw pieniądze na stół a potem zagospodarowanie dla dobra publicznego.

H
Helski

cel spólki - "stworzenie pierwszego morskiego kapieliska w Polsce" - wygasł dawno,

s
stary Helanin

Spółka Hel-Kąpiele Morskie nic nie otrzymała bowiem stosowny wpis by się znalazł w treści ksiąg wieczystych (karta i tom Hel).Jeżeli Skarb Państwa coś nabywał to notariusz wnioskował o stosowny wpis w księdze wieczystej.Nasza władza rozsiewa plotki,że Spółka Hel- Kąpiele Morskie otrzymała zadośćuczynienie finansowe a to nie jest prawda.Smutno ,że te bzdury opowiada sam burmistrz Wądołowski.

H
Helanin

Spółka została wywłaszczona przez przedwojenny rząd. Nie wyobrażam sobie żeby ówczesna władza nie wypłaciła stosownego odszkodowania, więc nic się nie należy

H
Helanin

Wróćmy do przeszłości.Spółka prawa handlowego-Hel- Kąpiele Morskie-Spółka z ograniczoną poręką(w/g prawa austriackiego) nabyła od Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu,działającego w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa Polskiego,nieruchomości na Cyplu Helskim o powierzchni 16 hektarów ( łącznie 176 parcel budowlanych ). Za ogromne pieniądze. Kurhaus i molo były już wybudowane przez spółkę niemiecką- GmbH Weichsel( niemiecka nazwa Wisły).Kurhaus, po nabyciu został przemianowany na Hotel POLONJA. Następnie Spółka -Hel- Kąpiele Morskie sprzedała w wolnym obrocie gospodarczym 3 hektary parcel budowlanych.Pozostało 13 hektarów,które są dalej własnością Spółki -Hel Kąpiele Morskie . Tymczasem wszyscy dzielą skórę na niedżwiedziu a należy albo od Spółki Hel- Kąpiele Morskie kupić nieruchomości ,które niebawem do Spółki powrócą,bowiem zawiadomiono prawidłowo Urząd Miasta w Helu oraz Sąd Rejonowy w Wejherowie o zgłoszonych roszczeniach reprywatyzacyjnych. Jako mieszkańcy Helu nie możemy zrozumieć dlaczego nie zwraca się prawowitym właścicielom ich nieruchomości.Kto za tym stoi?

Dodaj ogłoszenie