Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hel: U fok na porodówce [RELACJA NA ŻYWO]

materiały promocyjne
Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą bałtyckie foki szare. Dzieję się tak również w fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu. 16-letnia samica Ania zrobiła sobie prezent na Dzień Kobiet i o godz. 8.12 urodziła syna, którego nazwano Maszop. Foka Ewa urodziła 10 marca córkę o imieniu Maszoperia. Wszystko odbywało się w oku kamery, która na bieżąco przesyła obraz na stronę www.sledzfoki.pl.

Dzięki temu portalowi obserwowanie przyrody jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy wejść na stronę, by dzięki bezpośredniej transmisji obrazu mieć podgląd na wydarzenia w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. I to wydarzenia wyjątkowe – jak foczy poród.

Dwie ciężarne foki – Ania i Ewa – już urodziły. Maszop, bez jakichkolwiek komplikacji, przyszedł na świat 8 marca rano. Jednak jego mama wybrała jedyną porodówkę znajdującą się poza zasięgiem nowej kamery online... z jej wyboru młody samiec zachowa więc duży ,,margines prywatności” i będzie dorastał poza okiem kamery. Przy odrobinie szczęścia będzie go można jednak zobaczyć – bezpośrednio podczas wizyty w fokarium z najwyższej platformy udostępnionej zwiedzającym. Internauci będą mogli za to obserwować młodszą o klika dni Maszoperię – podglądać jak młoda samiczka je, bawi się, rośnie i uczy życia. Latem, gdy focze szczenięta staną się samodzielne, zostaną wypuszczone do morza.

Streaming z fokarium to element nowej platformy internetowej „Kierunek Bałtyk” (www.kierunekbaltyk.pl, przygotowanej dzięki współpracy kilku organizacji - Stacji Morskiej w Helu, Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN - które na co dzień zajmują się badaniami naukowymi dotyczącymi ochrony środowiska, czynną ochroną przyrody i edukacją. Platforma powstała pod patronatem Grupy LOTOS, która od lat realizuje własne projekty ekologiczne, w tym program „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.

- Przygotowanie nowej strony internetowej, stworzenie profilu ekologicznego (https://www.facebook.com/kierunekbaltyk) na popularnym portalu społecznościowym Facebook to niektóre z działań w ramach przyjętej przez Grupę LOTOS Strategii Społecznej Odpowiedzialności w obszarze ekologicznym i środowiskowym, powiedziała Jowita Twardowska, dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Grupie LOTOS. - Wspieramy jednostki naukowe i wspólnie z nimi realizujemy działania ochronne i kampanie edukacyjne na rzecz ochrony bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Dzięki tym działaniom mamy szanse przyczynić się do poprawy sytuacji nadbałtyckiej fauny.

- Nasze foki to dobry symbol starań o lepsze jutro Bałtyku – tłumaczą naukowcy ze Stacji Morskiej. – Są one przykładem skutecznej walki o uratowanie zagrożonego gatunku, w którą zaangażowało się wiele instytucji. Wierzymy, że ich medialna siła zachęci internautów, by poznać całą platformę „Kierunek Bałtyk” oraz inne opisane tam gatunki, które potrzebują pomocy. By chronić nasze morze, musimy o nim jak najwięcej wiedzieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki