Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hel. Foka urodzi się za miesiąc, ale już wiemy, jak wygląda

red.
Badanie foki za pomocą sprzętu USG
Badanie foki za pomocą sprzętu USG WWF Polska
Dzięki projektowi prowadzonemu przez WWF Polska na rzecz ochrony fok szarych, wiemy jak wygląda ten ssak przed narodzinami. Na świat przyjdzie najpóźniej w marcu. Matką foki jest samica Unda Marina, podopieczna helskiego fokarium.

W ramach projektu WWF Stacja Morska w Helu otrzymała specjalistyczny sprzęt USG. Pomaga on w codziennej opiece nad fokami, które żyją w helskim fokarium i tych, które trafiają do "foczego szpitalika" na rehabilitację.

Na zdjęciu USG jest wyraźnie widoczny kręgosłup płodu. Nie znamy jeszcze jego płci. Nie wiemy też jak będzie miał lub miała na imię, poza pierwszą literą, którą będzie "K".

Po narodzinach foka przez pierwsze trzy miesiące będzie uczona życia w naturze, po czym zostanie wypuszczona do Bałtyku. Otrzyma też specjalny nadajnik, zakupiony w ramach projektu WWF, który pozwoli śledzić jej losy po rozpoczęciu samodzielnego życia w Bałtyku.

Wraz z nią, do Bałtyku może wrócić, jak w poprzednich latach kilka dzikich fok, urodzonych w warunkach naturalnych, którym pierwszej pomocy udziela od ubiegłego roku Błękitny Patrol WWF.

- Mamy nadzieję, że jeszcze w czasie trwania naszego projektu będziemy świadkami pierwszych foczych narodzin na polskim brzegu - mówi Anna Dębicka, kierownik projektu WWF Polska "Ssaki bałtyckie". - Foki szare, które są gatunkiem wędrownym, aby urodzić potrzebują odizolowanego od ludzi miejsca, gdzie nie będą przez nikogo nie niepokojone.

Zakup sprzętu USG oraz nadajników, i działalność Błękitnego Patrolu WWF są realizowane w ramach projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie") i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko".

Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki