Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hel: Apartamentowce i hotele staną w porcie rybackim

Krzysztof Miśdzioł
Helski port rybacki czekają wielkie zmiany
Helski port rybacki czekają wielkie zmiany Krzysztof Miśdzioł
Helski port rybacki w ciągu kilku najbliższych lat ma się diametralnie zmienić. Przy nabrzeżu pojawią się pierwsze hotele i apartamentowce. Tutejsze władze właśnie przekazują do Ministerstwa Skarbu Państwa plan rozwoju przystani zakładający rozwój jej turystycznej funkcji.

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku miasto przejęło 100 procent udziałów w spółce Zarządu Portu Morskiego Hel należącej wcześniej do Skarbu Państwa. Ich wartość to 42 mln zł. - Umowa podpisana z ministrem Aleksandrem Gradem zakładała, że w ciągu sześciu miesięcy powinniśmy opracować plan rozwoju naszej przystani - tłumaczy burmistrz Mirosław Wądołowski. - Rada Miasta już taki dokument uchwaliła i teraz przekazujemy go do ministerstwa.

Minister skarbu oddał port władzom Helu

Plan zakłada utrzymanie dotychczasowej roli rybackiej portu. Działa tu m.in. Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb, z przystani korzystają nie tylko miejscowi rybacy. Ale duży nacisk położono na rozwój funkcji turystycznej portu, w tym - co jest nowością - usługi hotelowe i budowę mieszkań.

- W Polsce to wciąż jest coś niecodziennego, ale na całym świecie w portach, nad samą wodą stawia się hotele i apartamentowce - przekonuje Wądołowski. - To przecież najdroższe, najatrakcyjniejsze tereny. Oczywiście to właściciel budynków dba o ich zabezpieczenie przed skutkami bezpośredniego sąsiedztwa z wodą. Tak będzie i w naszym przypadku.

Jak się dowiedzieliśmy, jest już pierwszy inwestor, który ma zamiar postawić w helskim porcie rybackim nowe obiekty. Od strony popularnego deptaka czyli bulwaru Nadmorskiego ma powstać hotel z funkcją restauracyjną. A od strony cypla - apartamentowiec. Firma już wykupiła grunt, w tym tygodniu jej przedstawiciele mają się zjawić w magistracie, aby przedstawić swoje plany.

Wcześniej na budowę apartamentowców w Helu nie zgadzał się Urząd Morski, bo nie było takiej funkcji w planach. Dlatego właśnie radni w swojej uchwale rozszerzyli funkcję turystyczną portu nie tylko o hotelarstwo, ale i usługi mieszkaniowe.

Miasto Hel kontra spadkobiercy właścicieli cypla

- Nam oczywiście bardziej zależy na hotelach, bo one dają większe podatki gminie - przyznaje burmistrz. - ale to był ukłon w stronę inwestora, któremu zależy na budowie także apartamentów. To jednak też dobre, bo mieszkania w takich budynkach kupują przecież ludzie majętni, którzy zostawią tu pieniądze.
Planom rozwoju portu bacznie przyglądają się jednak spadkobiercy właścicieli przedwojennej spółki, która miała tereny na cyplu, prowadziła tu m.in. kąpielisko i Dom Zdrojowy.
- Część terenów dawnej spółki leży w porcie, dlatego zdziwiłem się, że nas nie poinformowano o przejęciu udziałów przez gminę - mówi Jan Żółtowski, pełnomocnik spadkobierców.

Chcą odzyskać ziemię na Helu i postawić hotel

Żółtowski przyjechał do Helu i ostrzegał samorządowców, że szykują sobie kłopoty. - Bo my nie walczymy o odszkodowanie za utracone mienie spółki, my chcemy odzyskać cyplowe tereny, łącznie z tymi w granicach portu - zapowiada Żółtowski i ostrzega, że jeśli sprawa nie zostanie załatwiona w polskich sądach, jest gotów odwoływać się do trybunału Unii Europejskiej.

- Nie jesteśmy stroną w sprawie, grunty są przecież prywatne - powiedział nam wczoraj burmistrz Wądołowski. - Pan Żółtowski odwiedza nas w Helu, ale nie przedstawił jeszcze żadnych dokumentów.

- Im chodzi o pieniądze, ale przecież nie mogą tego otwarcie powiedzieć - mówi nam jeden z helskich samorządowców, proszący o zachowanie anonimowości. - Uchwaliliśmy już utworzenie na cyplu tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Tam nie wolno stawiać obiektów ingerujących w krajobraz. A poza tym to głównie piasek i lasy.

Miasto Hel kontra spadkobiercy właścicieli cypla

Ale właśnie tereny portowe przylegające do cypla też są objęte roszczeniami spadkobierców dawnej spółki. Po reaktywacji mogłaby więc sama zarabiać, budując w tej części apartamenty i hotele, wykorzystując zapisy w nowym planie rozwoju przystani.

W uchwalonym przez radnych planie rozwoju portu w ramach jego funkcji turystycznej o żeglarzach nie zapomniano. Na przystani mają się pojawić nowe miejsca, do których będą mogły przybijać jachty. Za unijną kasę zbudowano tu już budynek mariny w kształcie jaja.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki