Hanna Zych-Cisoń: Dyrektor Krystyna Grzenia nie miała wizji szpitala [ROZMOWA]

rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
G.Mehring/archiwum DB
Z Hanną Zych-Cisoń, wicemarszałkiem województwa pomorskiego odpowiedzialnym za służbę zdrowia, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Krystyna Grzenia była złym dyrektorem szpitala na Zaspie?
Była dobrym dyrektorem, natomiast dzisiejsze czasy wymagają innego spojrzenia na szpital.

Została odwołana, bo była niepokorna?
Miała inną wizję dla szpitala i raczej pesymistyczną ocenę jego możliwości, a intencją właściciela, czyli samorządu województwa pomorskiego, jest rozwijanie tego szpitala dla dobra pacjentów.

Dyrektor Grzenia nie chciała rozwijać go dla dobra pacjentów?
Myślę, że była zaangażowana w wiele projektów ogólnych i po prostu zabrakło jej już sił, by stworzyć strategię dalszego rozwoju szpitala w uwarunkowaniach zewnętrznych, dyktowanych aktualnie przez NFZ. Dyrektor Grzenia chciała czekać, aż staną się one dla szpitali bardziej korzystne, aż NFZ zmieni swoją politykę

W odczuciu pracowników, Zaspa jest najbardziej zaniedbanym szpitalem marszałkowskim. Od lat nie może się doczekać dotacji z budżetu samorządu na remont bloku operacyjnego, oddziału laryngologii, okulistyki, dokończenie nadbudowanego piętra.
Te spostrzeżenia pracowników są słuszne, my też chcemy, by blok operacyjny, laryngologia czy okulistyka zostały jak najszybciej wyremontowane. Zdajemy sobie sprawę, że powstała ogromna przepaść między szpitalem na Zaspie a na przykład Pomorskim Centrum Traumatologii. Ale jednocześnie chcę powiedzieć, że od 2005 roku przekazaliśmy placówce na Zaspie 12,6 miliona złotych na inwestycje, między innymi na SOR, oddział rehabilitacji i na zakupy sprzętu medycznego. Samorząd przekazał też szpitalowi na termomodernizację obiektów szpitala 7,6 miliona złotych i pozyskał dla niego 8 milionów złotych ze środków unijnych.

Przy 100 mln złotych na inwestycje dla Pomorskiego Centrum Traumatologii to kwota raczej skromna?
Musieliśmy dokończyć tam inwestycję, która miała już swoją wieloletnią historię. Po drodze był jeszcze szpital w Słupsku, potem Kościerzyna, na której ratowanie samorząd przeznaczył 45 milionów złotych. Tłumaczyłam dyrektor Grzeni, że mam z tego powodu uczucie dyskomfortu, stąd nasza zgoda na dobudowę w szpitalu piętra w związku z jego termomodernizacją. Miała ona poprawić między innymi warunki pracy poradni gastroenterologicznej, która jednak od 1 lipca tego roku utraciła kontrakt z NFZ. Przy tej okazji warto podkreślić, że szpital stracił w ostatnim konkursie NFZ aż sześć poradni. Wygrały inne podmioty, które po prostu lepiej przygotowały oferty.
Według dyrektor Grzeni, jej argumenty, wskazujące na ryzyko dla szpitala związane z przekształceniem w spółkę, nie znajdowały zrozumienia w marszałkowskim zespole ds. przekształceń. A tak na marginesie - czy są w niej jacyś eksperci od systemu ochrony zdrowia?
Zespół ds. przekształceń został powołany dwa i pół roku temu, gdy przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia tego procesu. Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jak przeprowadzimy je własnymi siłami, nie korzystając z firm zewnętrznych, by nie ponosić dodatkowych kosztów. Najistotniejsze jest jednak to, że pochylamy się indywidualnie nad każdym ze szpitali i nie robimy przekształceń według jednego schematu. W tym zespole są pracownicy różnych departamentów urzędu: zdrowia, finansów, majątku, rozwoju gospodarczego, radcy prawni itp. Członkowie tego zespołu przeszli też specjalne przeszkolenie, mają za sobą sześć przekształceń. W najbliższy poniedziałek zostanie notarialnie przypieczętowana spółka PCT.

Start PCT będzie łatwy, bo ten szpital ma supernowoczesny blok operacyjny. A jakie są argumenty za spółką dla szpitala na Zaspie?
Po pierwsze, ustawa o działalności leczniczej wyraźnie mówi, że tylko do końca tego roku można uzyskać w jej ramach dotację na spłatę zobowiązań SP ZOZ. W przypadku Zaspy to blisko 8 mln zł. Na dziś szpital ten ma zobowiązania wymagalne rzędu 10 mln zł.

Ale z tych 8 mln zł nie można ich spłacić, bo zabraniają tego przepisy.
Są to jednak wymierne pieniądze do wykorzystania przez szpital.

Czy pozyskanie tych 8 milionów złotych poprawi bieżącą sytuację finansową szpitala?

Mam nadzieję, że tak, bo będzie mu łatwiej pozyskać bankowy kredyt na spłatę tych wymagalnych zobowiązań.

Szpital już by go uzyskał, gdyby Urząd Marszałkowski zechciał mu go poręczyć...
Na takie poręczenie zgodę powinien wydać Zarząd Województwa, tymczasem dyrektor Grzenia podjęła taką decyzję samowolnie. Musiała się potem z tego tłumaczyć.

Jakie są jeszcze argumenty za spółką, oprócz tych 8 milionów złotych?
W związku z utratą przez szpital wielu kontraktów z dniem 1 lipca br. jego sytuacja finansowa będzie się pogarszać, grozi mu utrata płynności finansowej, jeśli zrezygnujemy z przekształcenia go w spółkę. Przewidujemy, że szpital zakończy rok ze stratą rzędu 11 milionów złotych, a minimum na poziomie 7,5 miliona złotych. W 2014 - ponad 19 milionów złotych, w optymistycznej wersji - 9,5 miliona złotych. Nie możemy czekać aż cały rok z założonymi rękami. Potrzebny jest dobry plan dla tego szpitala na przyszłość w tym trudnym otoczeniu.

Urząd Marszałkowski ma taką wizję dla szpitala?

To dyrektor szpitala powinien taką strategię nam zaprezentować. Pani dyrektor Grzenia oznajmiła nam, że nie jest w stanie w obecnej sytuacji szpitala, po stracie tylu kontraktów, przedstawić nam takiego planu. W swoim biznesplanie pani dyrektor zaznaczyła, że aby obniżyć koszty funkcjonowania szpitala, powinna zwolnić 90 pracowników. Ani ona tego nie chce, ani my, stąd poszukiwanie innych, korzystnych dla szpitala rozwiązań.
Jakim cudem szpital, który dzisiaj ma problemy finansowe, w formie spółki będzie się bilansował, spłacał długi i jeszcze stać go będzie na remonty?
Spółka jest narzędziem zarządczym XXI w., która daje jej prezesowi możliwość podejmowania szybkich decyzji. Formuła spółki ułatwia też nadzór nad finansami szpitala. Ale cudów nie będzie, szpital czeka ciężka praca.

A co się stanie, jak szpitalna spółka popadnie jednak w długi? To krok w kierunku likwidacji szpitala.
Gdyby do tego doszło, w co wątpię, logiczne byłoby, by samorząd ją dokapitalizował. To lepszy wariant niż nierobienie nic i przyglądanie się, jak się stacza w przepaść. Chcemy, by ten szpital, podkreślam - strategiczny dla samorządu województwa - nadal funkcjonował.

Wśród kandydatów na następcę dyrektor Grzeni wymieniana jest między innymi była szefowa pomorskiego NFZ Barbara Kawińska, bo świetnie przygotowałaby go do walki o kontrakty, która czeka szpitale w 2015 roku.
No, może trzeba wziąć to pod uwagę. Obecnie szpital na Zaspie ma na miejscu trzech zastępców dyrektora. W przyszły wtorek zarząd zdecyduje, komu powierzyć dotychczasowe obowiązki dyrektor Grzeni.

Jeszcze jedno - czy onkologię też chcecie przekształcić w spółki? Mam na myśli Szpital im. PCK w Gdyni Redłowie i Wojewódzkie Centrum Onkologii?
W przyszłym tygodniu zespół ds. przekształceń zajmie się Redłowem. WCO ma dobrą sytuację finansową, w przypadku tej placówki nie mamy więc podstaw, by się ubiegać o dotację z budżetu państwa.

I ostatnie pytanie - czy czytała Pani komentarze internautów pod naszym artykułem o odwołaniu dyrektor Grzeni?
Nie czytałam, ale domyślam się, że nie są one pochlebne. Ludzie mają prawo mieć wątpliwość co do szpitalnych spółek. Osobiście jestem zwolenniczką rozmowy i spotykania się w połowie drogi.

W przypadku dyrektor Grzeni się to jednak nie udało? Warto zacytować wpis internauty: "wyborcy nie przebaczą władzom tego, że handlują ich życiem i zdrowiem".
Trudno się z tym stwierdzeniem zgodzić. Przekształcamy szpitale, by pacjenci mogli się czuć bezpiecznie, a pracownicy zachowali pracę. Pacjent, który przychodzi do jednego z już przekształconych szpitali marszałkowskich, nawet nie wie, że jest on spółką.

j.gromadzka@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patriota

Pani Poseł Sawicka mówiła, że będą kręcić lody ną prywatyzacji Szpitali. Teraz przekształcają w spółki by zbankrutowaly , potem ich biznesmeni będą je kupować za 2 złote i będą wtedy rentowne, a biedni Iludzie będą umierać ną trawnikach. ZMIECIE WAS RĘKA WYBORCÓW WY ŁOBUZY Z PO! OBY SZYBKO !

k
kuracjusze

Przyzwoitość tego zderzaka nie odjechała pociagiem tylko pozostała w Kudowie Zdroju gdzie "szalała" tego lata podobno?

m
mecenas walenta

jeśli to pierwsze to niestosowny żart, jeśli to drugie to przyzwoitość odjechała pociągiem w przeciwnym kierunku niż pani zmierza,
a tak czy siak nagroda za rok po samorządowych, nie będzie litości a panią sobie wyborcy zapamiętają i wasze towarzystwo z sejmiku
tylko nie płaczcie potem, to takie dziecinnie sentymentalne

u
urzĘdnik

Pani Marszałek, WIZJE to mają najczęściej artyści, dajmy na to malarze, rzeźbiarze...
Jak wnioskuję następca Pani Dyrektor Grzeni będzie po Akademii Sztuk Pięknych?...
Matko Kochana, tych głupot to się już czytać nie da !
Grzenia przez 15 lat była Dyrektorem Zaspy, "przeżyła wszystkich kolejnych Marszałków"... Dyrektorem była, no powiedzmy takim sobie.
Ale byli i są nadal, na szpitalnych dyrektorskich stołkach, od niej dużo gorsi i jakoś nikomu nie przeszkadzają!!!!!!!!!!!!
Jeżeli była według ZARZĄDU taka kiepska i bez wizji i jej "polot" to tylko polot na poziomie głównej księgowej, to GDZIE BYŁ PRZEZ TE 15 LAT NADZÓR MARSZAŁKÓW???
Przez 15 lat trzymali, płacili takiemu beznadziejnemu Dyrektorowi !!!
Czyż tak?...
WSTYD. WSTYD. WSTYD. WIECIE CO TO WSTYD? CO TO HONOR?
JAK WAM WSZYSTKIM NIE WSTYD?...
Małgosia Maj napisała w komentarzu prawdę.
Wszystkich was za tę hipokryzję rozliczą wyborcy.

M
Marek

Pani dyr.Grzenia byla i jest bardzo dobrym dyrektorem od dawna (acha przez tyle lat wiele dobrego zrobila dla personelu i pacjentow),a teraz Nie !!!!!!.....o jakie wizje chodzi ....my wiemy jakie aby obsadzic swoimi po UKLADACH !!!!! i basta precz z taka vice-marszalek........Idziemy na strajk do skutku,az przywroca dyr.Grzenie......a chamstwo i uklady w naszych wladzach maja sie dobrze.......Zwyczjany pacjent.....

p
pacjent szpitala stud.

CAŁY CZAS COŚ KNUJE ,KOLEŻANKĘ WSADZI NA RUMAKA
KAWIŃSKĄ KTORA POWINNA SIEDZIEĆ

R
Rumcajs

Ale tego lemingi nie kumają !

m
mieszkaniec Zaspy

Szpital ma pójść do zaorania. Dziś na teren szpitala nielegalnie wtargnęli ludzie potencjalnego nabywcy - dewelopera. Mierzyli działkę jak swoją! Dopiero ochrona ich pogoniła. Skandal!

H
Hrabia z Jiczyna

Te, Rumcajs uważaj, wiemy kim jesteś. Żeby dostać kontrakt trzeba złożyć dobrą ofertę i mieć nowoczesny sprzęt. Pierwszy sekretarz ani srcybiskup nie wykona telefonu i kontraktu nie załatwi.

d
daniel

zapomniałaś o Pieńkowskiej :-)

S
Sportowiec

Pani marszałek rozwaliła Woj. poradnię sportową. Teraz rozwala szpital

p
pielęgniarka z Zaspy

"Wśród kandydatów na następcę dyrektor Grzeni wymieniana jest między innymi była szefowa pomorskiego NFZ Barbara Kawińska, bo świetnie przygotowałaby go do walki o kontrakty, która czeka szpitale w 2015 roku.
No, może trzeba wziąć to pod uwagę. Obecnie szpital na Zaspie ma na miejscu trzech zastępców dyrektora. W przyszły wtorek zarząd zdecyduje, komu powierzyć dotychczasowe obowiązki dyrektor Grzeni."
To żart jakiś ze społeczeństwa jest czy jak?... Pani Marszałek nich się Pani opamięta i nie wygaduje takich głupot, bo szlag mnie zaraz trafi !!!! Ogłupieliście tam w tym Urzędzie do reszty, czy jak???...

s
sportowiec

pani marszałek rozwaliła woj. poradnię sportową Teraz rozwala szpital.

R
Rumcajs

Co za krówsko, a kto rozwalił "kontraktami" NFZ-owskimi - szpital? Kto spowodował że miernoty medyczne zarażające pacjentów wirusami , dostały kontrakty , a profesjonalna placówka do odstrzału. Będziesz się załgana zarazo spowiadać jak przyjdzie nowa ekipa!!!

m
marian krzaklowski

pan duda nalezal do zbrodniczego LWP z dziadek pana tuska do bohaterskiego Werhmahtu

Dodaj ogłoszenie