Hania Rani – laureatka Fryderyka 2021 w kategorii KOMPOZYTOR ROKU – wystąpi już w tę niedzielę na Placu Zebrań Ludowych

Materiał informacyjny GOOD TASTE PRODUCTION
Udostępnij:
Kompozytorka, pianistka i wokalistka zagra 15 sierpnia 2021 r. o godz. 20:00 na Placu Zebrań Ludowych. Koncert jest jednym z wydarzeń trwającego w Gdańsku cyklu Letnie Brzmienia. Bilety w cenie 99 zł są jeszcze dostępne w sprzedaży online. Sprzedaż będzie prowadzona także na miejscu w dniu koncertu.

Hania Rani to rodowita gdańszczanka. Wraz z Dobrawą Czocher współtworzyła zespół Tęskno. Jest związana z wytwórniami Gondwana Records i Deutsche Grammophon. Laureatka czterech Fryderyków (jeden w kat. KOMPOZYTOR ROKU otrzymała w miniony czwartek podczas gali rozdania nagród w Szczecinie) i nagrody w Konkursie Głównym FPFF w Gdyni.

W 2009 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego. Jest absolwentką klasy fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a naukę kontynuowała później na studiach podyplomowych w Berlinie.

Pierwsze kroki w muzyce stawiała przy nieistniejącym już dzisiaj zespole Domowe Melodie. Wraz z Dobrawą Czocher nagrała w 2015 r. aranżacje utworów Grzegorza Ciechowskiego. Album nosił tytuł „Biała Flaga”. W latach 2017-2019, wraz z piosenkarką Joanną Longić, tworzyła zespół Tęskno. W 2018 r. pojawił się na rynku ich album zatytułowany „Mi”, po którym Raniszewska przykuła uwagę publiczności i krytyków. W 2019 r. Hania Rani opuściła zespół, aby poświęcić czas solowej karierze. W tym czasie współpracowała też z wieloma uznanymi polskimi artystami, w tym zespołem Kamp!, Melą Koteluk czy Misią Furtak.

W 2019 r. Hania Rani nagrała swoją debiutancką płytę – "Esja" – ukazała się ona nakładem brytyjskiej wytwórni Gondwana Records . Tytuł płyty nawiązuje do góry Esjan, którą widać z praktycznie każdego punktu Reykjavíku. To tam, oprócz warszawskiego mieszkania artystki, powstawała cała płyta. W 2020 r. w tym samym wydawnictwie powstała płyta „Home”. Słychać tutaj dołączenie elekroniki, kontrabasu, instrumentów smyczkowych i perkusyjnych. Na płycie słychać także głos kompozytorki.

Poszukując informacji na temat stylu muzycznego, na portalu Culture.pl czytamy: „(…) Hania Rani sięga nawiązuje do brzmień wypracowanych przez amerykańskich minimalistów, ambient, kompozytorów i kompozytorki muzyki filmowej, współczesną muzykę elektroniką. Zazwyczaj jest to muzyka bardzo repetytywna, spokojna. Często pozbawiona zaskakujących kulminacji, chociaż nie brakuje w niej myślenia o napięciu dramatycznym. W swoich nagRaniach zwraca uwagę na dźwięki otoczenia, nie przeszkadza jej brzmienie zużytego mechanizmu pianina. Dlaczego Hania Rani sięga po taką estetykę? W jednym z wywiadów mówiła, że minimalizm jest dla niej: "odwrotem od chaosu, bałaganu, natłoku informacji, która codziennie nas bombarduje".

Letnie Brzmienia to ogólnopolski cykl koncertów organizowany przez agencję Good Taste Production w 9 największych polskich miastach. Od czerwca do sierpnia 2021 r. w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu zagrają najpopularniejsi polscy artyści, w tym m.in. sanah, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, KRÓL, Katarzyna Nosowska oraz inni. Koncerty odbywają się zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, umieszczonymi w regulaminie.

Więcej na www.letniebrzmienia.pl.

Dzieci do 6. roku życia uczestniczą w koncertach bezpłatnie. Wiek musi zostać potwierdzony dokumentem tożsamości dziecka przy wejściu na teren imprezy. Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które uniemożliwią wejścia na koncert.

Regulamin Imprezy jest dostępny na: www.goodtaste.pl/regulamin oraz www.letniebrzmienia.pl.

Koncerty organizowane są zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Akceptując regulamin zakupu biletu, zatwierdza się także oświadczenie o stanie zdrowia. Informacje o nakazach i zaleceniach będą aktualizowane na stronie oraz wydarzeniach facebookowych.

Letnie Brzmienia na Placu Zebrań Ludowych: Hania Rani
15 sierpnia 2021r., niedziela, godz. 20:00
Plac Zebrań Ludowych, ul. Generała Antoniego Giełguda, Gdańsk
Bilety w cenie: 99 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Dodaj ogłoszenie