Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel zbożem. UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Handel zbożem. UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni
Handel zbożem. UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni Przemyslaw Swiderski
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni. O jakie spółki chodzi i czego dokładnie dotyczą działania, jakie UOKiK prowadzi przy wsparciu policji w Trójmieście?

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego dotyczy podejrzenia zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, które może utrudniać dostęp do usług przeładunku portowego dla części przedsiębiorców.

W tej sprawie, za zgodą sądu pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy jednoczesnym wsparciu policji, przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech firm: Viterra Polska, Port Gdański Eksploatacja i OT Port Gdynia.

- Podejrzewamy, że spółka Viterra Polska mogła zawrzeć niedozwolone porozumienie z operatorami świadczącymi usługi przeładunkowe w portach morskich w Gdańsku i Gdyni - tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Efektem mogło być utrudnienie działalności innym przedsiębiorcom na rynku handlu zbożem. W trakcie przeszukania w siedzibach trzech spółek zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy.

Jak informuje UOKiK, Viterra Polska jest kluczowym podmiotem na polskim rynku eksportu i importu zboża. W przypadku zawarcia porozumienia pozycja Spółki mogłaby w niedozwolony sposób ulec dalszemu wzmocnieniu, czy nawet doprowadzić do zmonopolizowania przez nią rynku. Miałoby to również pośredni wpływ na produkcję oraz ceny skupu zboża.

Jak zaznacza Tomasz Chróstny, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Dopiero w sytuacji, gdy zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas rozpoczęte zostanie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 procent obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna wynosząca nawet 2 miliony złotych.

UOKiK przypomina, że dotkliwych sankcji przedsiębiorcy mogą jednak uniknąć. Dzieje się tak za sprawą programu łagodzenia kar - leniency.

Czym jest ten program?

Jak informuje prezes Tomasz Chróstny, program ten daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z prezesem UOKiK w charakterze „świadka koronnego” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Przedsiębiorcy i menadżerowie, którzy są zainteresowani uczestniczeniem w programie, mogą kontaktować się z UOKiK-iem pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki