Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Halo - tu Westerplatte!

Paweł Rydzyński
Gdańscy krótkofalowcy 1 września zawiadomią o rocznicy wybuchu II wojny światowej cały glob
Gdańscy krótkofalowcy 1 września zawiadomią o rocznicy wybuchu II wojny światowej cały glob Robert Kwiatek/archiwum
Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców chce w szczególny sposób upamiętnić 69. rocznicę obrony Westerplatte, przeprowadzając akcję pod hasłem "Westerplatte broni się nadal". Od 1 września od godz. 4.45 do 7 września do godz. 10.15 z Westerplatte na cały świat będą wysyłane komunikaty upamiętniające wydarzenia z 1939 r.

Pomysłodawcą akcji jest Marcin Huta, który zachęcił kolegów ze stowarzyszenia do zorganizowania radiowej stacji okolicznościowej SN0WBN. Krótkofalowców na całym świecie jest ok. dwóch milionów. Stacja SN0WBN planuje kilka tysięcy dwustronnych łączeń w ciągu siedmiu dni trwania akcji.

- Podczas łączności korespondenci wymieniają znaki krótkofalarskie, raporty, imię operatora i lokalizację, z jakiej nadają - tłumaczy Marcin Huta. - Chcielibyśmy przeprowadzić znacznie więcej łączeń niż kilka tysięcy, ale ograniczają nas praca i obowiązki domowe. W stacji będziemy dyżurować zmianowo.

Tylko na 1 września wszyscy bierzemy urlopy i razem stawiamy się na Westerplatte - dodaje jego kolega ze stowarzyszenia Marcin Skóra, z wykształcenia i zawodu chemik.

Jak mówi, wśród ponad 50 członków Trójmiejskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców znajdują się osoby z wykształceniem "branżowym" (np. inżynierowie elektronicy), ale dla większości krótkofalarstwo to wyłącznie hobby. - To znakomity sposób spędzania czasu, odbicia się od codziennej, szarej rzeczywistości - dodaje Marcin Skóra.

W całej Polsce wydanych jest 18 tys. licencji krótkofalarskich. Polski Związek Krótkofalowców zrzesza kilka tysięcy najbardziej aktywnych członków. PZK to organizacja z wielkimi tradycjami, ma już 78 lat. Zabawą tą zajmują się i uczniowie szkół podstawowych (licencję można uzyskać w wieku 12 lat), i studenci, i osoby znacznie starsze.

Stacje nadawcze, które spełnią regulamin akcji "Westerplatte broni się nadal", za uczestnictwo w niej otrzymają specjalne dyplomy. Zostały one przygotowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Marszałek Jan Kozłowski jest honorowym patronem akcji. Stacja posiada specjalne zezwolenie, wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

- Nadawać będziemy po polsku, angielsku, rosyjsku, hiszpańsku... Planujemy nadawanie zarówno na fonii, jak i poprzez zastosowanie telegrafii, także nowocześnie przez komputer - twierdzi Marcin Skóra.
Krótkofalarstwo to hobby niszowe, przeznaczone przede wszystkim dla ludzi, którzy są nim zainteresowani. - Aby osiągnąć sukcesy, trzeba poświęcić wiele czasu, pracy, nauki i środków finansowych - dodaje Skóra.

Każdy, kto będzie chciał zobaczyć krótkofalowców w akcji, powinien wybrać się na Westerplatte. Będzie mógł nie tylko popatrzeć, w jaki sposób prowadzona jest łączność, ale też otrzymać na pamiątkę kartę QSL (potwierdzającą przeprowadzoną łączność) oraz dowiedzieć się, jak zostać krótkofalowcem. - Stacja będzie nadawała z terenu Westerplatte, przy głównej alejce, w okolicach zniszczonych zabudowań - tłumaczy Marcin Huta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki