Hałda fotogipsów w Wiślince. Sprawdzą, czy składowisko...

  Hałda fotogipsów w Wiślince. Sprawdzą, czy składowisko zagraża Bałtykowi

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Składowisko fosfogipsów, które zostało zamknięte w 2010 r. nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt twierdzą urzędnicy, bo zawartość metali ciężkich i fosforu w tkankach zwierząt z okolic hałdy w Wiślince mieści się w granicach norm. Aby zadać jednak kłam wszelkim pogłoskom medialnym, że fosfogipsy trują Bałtyk, marszałek woj. pomorskiego zalecił tzw. przegląd ekologiczny.
  Hałdy fosfogipsów - trują czy nie?

  Hałdy fosfogipsów - trują czy nie? ©archiwum DB

  Jak zapowiada Grzegorz Kulik, rzecznik Grupy Azoty SA, właściciel Fosforów, prace rozpoczną się jeszcze w listopadzie. - Przegląd potrwa do końca kwietnia przyszłego roku - dodaje.

  Ekspertyza ma ocenić to, co zostało dotychczas zrobione i określić, jaki wpływ mają zmiany, wykonane w stosunku do pierwotnego projektu rekultywacji składowiska, na przedostawanie się zanieczyszczeń do środowiska.

  - W ramach przeglądu zostanie przeprowadzona m.in. weryfikacja monitoringu, powiązana z oceną tego, co przedostaje się do wód i uwzględnieniem wymiany lub naprawy piezometrów - wylicza Marzena Sobczak, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Koniec kwietnia to odpowiedni termin, ale dobrze byłoby, gdyby przegląd został wykonany szybciej.

  Marszałek województwa pomorskiego decyzję zobowiązującą Fosfory do wykonania przeglądu hałdy w Wiślince wydał 21 października. - Decyzję wydano zgodnie z odpowiednimi przepisami Prawa ochrony środowiska oraz Kodeksu postępowania administracyjnego - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik UMWP w Gdańsku. O zlecenie Fosforom ekspertyzy już w sierpniu zwrócił się do marszałka minister środowiska.

  Przypomnijmy - podczas konferencji prasowej w sierpniu służby wojewody pomorskiego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska zapewniali, że składowisko fosfogipsów, które zostało zamknięte w 2010 r. nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Stwierdzono wówczas m.in., że zawartość metali ciężkich i fosforu w tkankach zwierząt z okolic hałdy w Wiślince mieści się w granicach norm.

  Kontrola, jaką przeprowadzono po tym, gdy w fińskich mediach pojawiły się doniesienia , że składowisko stanowi poważne zagrożenie dla Bałtyku, wykazała jednak uchybienia, m.in. zamulenie dwóch piezometrów, czyli urządzeń pomiarowych, zaleganie osadów w rowach opasających hałdę fosfogipsów, a także braki w zaplanowanych nasadzeniach wierzby energetycznej wokół hałdy.
  a.cymanowska@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przerwać kłamstwa finów!

  władziu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ja natomiast nie wierzę w żadne fińskie pseudo badania. wierz na czym zarabia ta fińska fundacja od tych badań, które niby miały sugerować skażenie - a no mianowicie zarabia na oszukiwaniu...rozwiń całość

  ja natomiast nie wierzę w żadne fińskie pseudo badania. wierz na czym zarabia ta fińska fundacja od tych badań, które niby miały sugerować skażenie - a no mianowicie zarabia na oszukiwaniu społeczeństwa o rzekomych skażeniach, tak wyrolowali już kilka dużych firm chemicznych, taka jest prawda, niech polskie komisje zbadają temat i raz ostatecznie pokażą że hałda jest zabezpieczonazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... czy na pewno tylko to..? nie wierze badaczom tuska

  exwyborcaPO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kontrola, jaką przeprowadzono po tym, gdy w fińskich mediach pojawiły się doniesienia , że składowisko stanowi poważne zagrożenie dla Bałtyku, wykazała jednak uchybienia, m.in. zamulenie dwóch...rozwiń całość

  Kontrola, jaką przeprowadzono po tym, gdy w fińskich mediach pojawiły się doniesienia , że składowisko stanowi poważne zagrożenie dla Bałtyku, wykazała jednak uchybienia, m.in. zamulenie dwóch piezometrów, czyli urządzeń pomiarowych, zaleganie osadów w rowach opasających hałdę fosfogipsów, a także braki w zaplanowanych nasadzeniach wierzby energetycznej wokół hałdy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FOTOgips to taki ze zdjęciem Pani redaktor tak ?

  Koga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  FOTOgips to taki ze zdjęciem Pani redaktor tak ? :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo