Prawie 300 zachorowań, 20 krajów, 10 przeszczepów organów i cztery zgony - tak na ten moment można podsumować statystyki nowego nieznanego dotąd ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nieznanego, ponieważ lekarze i eksperci nie potrafią dokładnie określić pochodzenia choroby i przyczyn, które do niej doprowadzają.
– Nie znamy czynnika etiologicznego tej choroby i to nas niepokoi. W prawdzie o to zakażenie podejrzewany jest adenowirus, serotyp 41, ale nie we wszystkich przypadkach udało się to potwierdzić. A poza tym wcześniej adenowirusy, owszem, powodowały zapalenie wątroby, ale o dużo łagodniejszym przebiegu
– mówi prof. Magdalena Figlerowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa Wielkopolskiego.
I dodaje: – Niepokojące jest także to, że tych przypadków jest o wiele więcej niż dotychczas. Ostatnio takie ostre zapalenie wątroby u dzieci występowało bardzo rzadko, a przede wszystkim ich przebieg był łagodny.
10 najlepszych pediatrów w Poznaniu. Zobacz ranking według o...
Pierwsze przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii wykryte zostały w Wielkiej Brytanii. Następnie zachorowania odnotowano w innych państwach Europy, a także poza nią.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i lekarze biją na alarm, ponieważ nowe zapalenie wątroby niesie za sobą poważne skutki.
– W tym przypadku ten przebieg jest ciężki z wysoką aktywnością aminotransferaz. Już kilkoro dzieci wymagało transplantacji wątroby w wyniku przebiegu tego zakażenia, odnotowano też zgony. Dotychczas, nawet jeżeli mieliśmy tak ostre wirusowe zapalenia wątroby u dzieci, to rzadko kończyły się one w ten sposób
– wylicza prof. Figlerowicz.
Niestety, pod względem objawów choroba ta nie różni się zbytnio od tych jakie dotychczas występowały przy zapaleniu wątroby.
– Objawy są niespecyficzne. Może to być osłabienie, ból brzucha, zażółcenie powłok skórnych, podwyższona temperatura ciała. W badania lekarz może stwierdzić też powiększoną wątrobę, a w badaniach krwi podwyższoną aktywność aminotransferaz. Dlatego na pierwszy rzut oka, trudno ocenić, że to właśnie to ostre zapalenie – tłumaczy konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dla Wielkopolski.
Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...
Chociaż największą falę zachorowań w ostatnim czasie odnotowano wśród młodszych dzieci, to medycy ostrzegają, że zakazić się może każdy, także osoby dorosłe.
– Mówi się, że choroba dotyka dzieci do 16 roku życia, ale zakłada się również możliwość wystąpienia tego zapalenia u osoby w każdym wieku, która miała kontakt z chorym
– mówi prof. Figlerowicz.
Pierwsze przypadki tak ostrego zapalenia wątroby zdiagnozowano już także w Polsce.
Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?