GUS: W porównaniu z ubiegłym rokiem wakacje nad morzem spędziło w lipcu i sierpniu br. o 14,3 proc. mniej turystów. Powodem koronawirus

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Przemysław Świderski
W lipcu i sierpniu 2020 roku w turystycznych obiektach noclegowych zlokalizowanych na obszarach nadmorskich przebywało 1,5 mln gości, którzy skorzystali z 7,3 mln noclegów. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba turystów była mniejsza o 14,3 proc., zaś liczba udzielonych noclegów – o 18,9 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

- Skutkiem pandemii COVID-19 jest w roku 2020, począwszy od marca, zdecydowanie mniejszy w porównaniu z latami ubiegłymi ruch turystyczny. Jednocześnie w okresie wakacyjnym br. (w lipcu i sierpniu) obszary nadmorskie cieszyły się większą popularnością niż przed rokiem. W obiektach zlokalizowanych na obszarach gmin nadmorskich przebywało w tym okresie 1,5 mln turystów, czyli 25,9 proc. wszystkich turystów nocujących w tym okresie na terenie całego kraju, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. odsetek ten wynosił 21,3 proc. - podaje GUS.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że według metodologii Eurostatu, do obszarów nadmorskich zalicza się w Polsce 55 gmin z województw:

  • pomorskiego (26),
  • warmińsko-mazurskiego (6),
  • oraz zachodniopomorskiego (23).

Są one usytuowane nad Morzem Bałtyckim lub pozostają w bezpośredniej bliskości morza.

Mniej turystów, mniej obiektów noclegowych

W lipcu br. z noclegów w nadmorskich obiektach turystycznych skorzystało 698,5 tys. turystów (o 21,5 proc. mniej niż w lipcu 2019), a w sierpniu br. - 833,4 tys. (o 7,1 proc. mniej niż w sierpniu 2019).

Ale to jeszcze nie wszystko. W porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się także sama liczba dostępnych obiektów noclegowych na obszarach nadmorskich.

- Według stanu na koniec lipca br. na obszarach tych prowadziły działalność 2502 turystyczne obiekty noclegowe, tj. prawie 1/4 wszystkich obiektów w Polsce. Funkcjonowała tu prawie połowa ośrodków wczasowych prowadzących działalność w kraju, a także 45 proc. pokoi gościnnych, po ponad 40 proc. zespołów domków turystycznych i ośrodków kolonijnych oraz 1/3 kempingów i pól biwakowych

– czytamy w raporcie GUS. - W porównaniu z rokiem poprzednim liczba obiektów noclegowych nad morzem zmniejszyła się o 198, tj. o 7,3 proc. i spadki odnotowano w przypadku wszystkich rodzajów obiektów, na co niewątpliwie miała wpływ pandemia COVID-19.

Kołobrzeg i Gdańsk najbardziej popularne wśród turystów

87 proc. wszystkich wypoczywających nad morzem stanowili goście krajowi, a 13 proc. – turyści zagraniczni. W odniesieniu do analogicznego okresu 2019 r. liczba turystów krajowych była niższa o 7,4 proc., natomiast o 42,9 proc. zmniejszyła się liczba turystów zagranicznych. Najczęściej odwiedzali nas goście z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

- Na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu br. najwięcej noclegów udzielono w obiektach zlokalizowanych w Kołobrzegu729,9 tys. Skorzystało z nich ponad 128 tys. turystów. Duży ruch turystyczny odnotowano także w Gdańsku, gdzie w okresie lipiec-sierpień z ponad 645 tys. noclegów skorzystało 221 tys. turystów

– podaje dalej GUS.

Popularnością wśród gości cieszyły się również takie gminy jak:

  • Mielno,
  • Rewal,
  • Władysławowo,
  • Świnoujście,
  • Łeba,
  • Dziwnów,
  • oraz Ustronie Morskie.

- Mimo trudnej sytuacji pandemicznej Gdańsk w okresie letnim był najczęściej odwiedzanym polskim miastem. Świadczy to o jego wielkich walorach turystycznych związanych z dziedzictwem kulturowym i szeroką gamą możliwości spędzania czasu wolnego zarówno w atrakcjach, jak i na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać, że Gdańsk został uznany przez European Best Destination jednym z najbezpieczniejszych miast europejskich w dobie pandemii koronawirusa – komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie