Guarana, czyli Paulinia cupana, zwana także ciernioplątem lub osmętą, to pnącze rosnące w Brazylii. W sklepach możemy kupić mieloną guaranę w proszku oraz tabletki. Gdzie można je kupić i w jakiej cenie? Jakie są właściwości guarany oraz skutki uboczne jej stosowania?

Guarana w proszku: właściwości

Właściwości ziaren guarany są znane od wieków plemionom zamieszkującym dorzecze Amazonki. Guarana jest słynna ze swoich właściwości leczniczych i zdrowotnych – działa pobudzająco oraz stymulująco, zwiększa zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Ziarna guarany zawierają większą ilość kofeiny niż kawa, lecz wchłania się ona wolniej oraz dłużej. Guarana w proszku to jeden z popularnych składników napojów energetyzujących oraz środków przeciwbólowych.

Można jednak zażywać kapsułki z wyciągiem z guarany, lub też samemu przyrządzać napój z guarany w proszku. Należy jednak pamiętać, że nie rozpuszcza się ona w wodzie, może zatem stanowić dobry dodatek do kawy, herbaty, koktajli, wypieków, lub też podstawę do stworzenia zdrowej nalewki.

Guarana stosowana jako suplement diety

Tak stosowana guarana posiada następujące właściwości:

  • pobudza układ nerwowy: zwalcza uczucie zmęczenia i poprawia zdolność koncentracji w trakcie wytężonej pracy fizycznej oraz umysłowej (może być stosowana zamiast kawy)
  • działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne: przyczynia się do wzmocnienia odporności, a także wspomaga rekonwalescencję po chorobie

Przypuszcza się również, że spora ilość kofeiny zawartej w nasionach guarany posiada działanie odchudzające. Guaranę można znaleźć w składzie wielu tego typu suplementów, jednak jej działanie w tym zakresie nie zostało jeszcze potwierdzone naukowo.

Wikipedia

Gdzie kupić guaranę i jakie są ceny?

Guaranę w proszku oraz tabletkach można z łatwością kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie.

Tabletki lub kapsułki z zawartością guarany są dostępne w nieomal każdej aptece. Można wybrać np. kapsułki z guaraną firmy Herbapol (20 sztuk kosztuje około 10 zł), kapsułki Guaranax produkcji OlimpLabs (60 sztuk – około 13 zł) lub guaranę firmy Swanson Health Products (100 kapsułek – około 30 zł).

Guaranę w proszku można kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością – głównie w postaci 200-gramowych paczek, które kosztują około 20 złotych (np. firmy ViVio lub Intenson)

Guarana - dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Zalecana dzienna dawka guarany wynosi 100 mg. Należy pamiętać, że jej główny składnik stanowi kofeina, zatem w przypadku jej przedawkowania możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych takich jak: nadmierne pobudzenie, bezsenność, wzrost ciśnienia krwi, kołatanie serca, niepokój oraz problemy żołądkowe.

Guarana oraz produkty ją zawierające nie powinny być stosowane przez osoby zmagające się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, chorobą wrzodową, cukrzycą, osteoporozą, chorobami serca, a także u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego