Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypę roznoszą również dzieci, dlatego warto je też szczepić

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
123rf
W Polsce nadal obserwuje się bardzo niski poziom wyszczepialności, szczególnie wśród dzieci, który plasuje się na poziomie blisko 1 proc. Wpływ na to ma m.in.: brak pełnego finansowania szczepionek ze środków publicznych, niska świadomość Polaków, a w dobie pandemii także utrudniony dostęp lekarzy. Szersze udostępnienie szczepień przeciw grypie niewątpliwie przyczyni się do większej wyszczepialności wśród najmłodszych.

Należy pamiętać, że dzieci stanowią rezerwuar choroby, są głównym transmiterem grypy wśród rówieśników, a także wśród rodziców, dziadków, rodzeństwa czy pozostałej części społeczeństwa – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. - Powrót dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej, przebywanie dużej liczby osób na niewielkim obszarze, stanowi idealne środowisko do rozprzestrzeniania się infekcji i wirusów.

Co roku na grypę choruje 20-30 proc.dzieci, w porównaniu do 5-10 proc. dorosłych, a zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji blisko o 50 proc.

- Pamiętajmy, że zdrowe dzieci bez współistniejących chorób są hospitalizowane z powodu powikłań grypy w równym stopniu co dorośli z grup wysokiego ryzyka. Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do ukończenia 5 roku życia – dodaje prof. Teresa Jackowska. 

Szczepienia w szkołach, które w sposób modelowy są wykonywane w Wielkiej Brytanii, znacznie wpłynęły na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi w tym kraju około 70 proc. Takie działania w znaczący sposób przyczyniają się do ograniczenia występowania grypy w całym społeczeństwie. We wspomnianej Wielkiej Brytanii pierwsze szczepienia przeciw grypie dla dzieci w szkołach odbyły się w sezonie 2015/16 – wtedy to objęci szczepieniem zostali 5-6 latkowie. Z roku na rok zwiększała się grupa dzieci objęta szczepieniami – w sezonie 2020/21 już osoby w wieku od 4 do 11 roku życia można było zaszczepić w szkole. W sezonie 2019/20 w Anglii zaszczepiono przeciw grypie ponad 3 miliony dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowymi.

Szczepionkę przeciw grypie można zaaplikować przez cały sezon szczepień, trwający od września do końca grudnia. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca.

Niestety, statystyki pokazują, że blisko 90 proc. dzieci ma rozmaite wady rozwojowe, a co czwarta osoba cierpi na przewlekłe choroby. Dzieci wydają się być coraz mniej odporne. Do tego dochodzą problemy ze wzrokiem, zębami, a nawet słuchem. Z raportu GUS wynika, iż co dziesiąte dziecko przewlekle choruje na co najmniej jedną chorobę. Żadnych objawów nie wolno lekceważyć.Zawały serca u dzieci. Jak je rozpoznać?Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Masz te objawy? Nie bagatelizuj ich. To może być nowotwór!

Jakie choroby dotykają dzieci i jak właściwie je rozpoznać? ...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki