Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa ptaków. Nowa strategia zwalczania wirusa. Grzegorz Puda: Sytuacja jest opanowana

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/berndfocken
Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreśla, że trudna sytuacja grypy ptaków dotyczy całej Europy, a pogoda nie sprzyjała zwalczaniu wirusa. Razem z nowym Głównym Lekarzem Weterynarii Mirosławem Welzem, Grzegorz Puda zapowiada nową strategię.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ograniczenia?

Do 18 maja Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 322 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Grypa ptaków zbiera śmiertelne żniwo. Wykrycie wirusa na terenie gospodarstwa oznacza wybicie wszystkich kur, gęsi, kaczek czy innego drobiu, jaki tam się znajduje. Kilka wybranych przykładów ognisk w Polsce w ostatnich dniach:

  • Chrośle w gminie Nowe Miasto Lubawskie, woj. warmińsko-mazurskie - 24 019 indyków rzeźnych
  • Kierzno w gminie Kępno, powiat kępińskim, woj. wielkopolskie - 5 299 gęsi rzeźnych
  • Jonne w gminie Lutocin, powiat żuromiński, woj. mazowieckie - 256 851 brojlerów kurzych
  • w miejscowości Wawrowice, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie - 12 560 indyków rzeźnych
  • Nakory w gminie Suchożebry, powiat siedlecki, woj. mazowieckie - 101 629 indyków rzeźnych

Założenia strategii zabezpieczenia kraju przed występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

- 326 ognisk pokazuje, jak wielką skalą jesteśmy obarczeni, temat dotyczy całej Europy - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji prasowej 19 maja 2021. - Sezon, pogoda, warunki meteorologiczne nie pozwalały na to, by prowadzić działania na tyle skuteczne, na ile byśmy oczekiwali. Pogoda nam nie sprzyjała.

Szef resortu nawiązał do zmiany na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii: - Musimy zmienić strategię walki z grypą ptaków i ASFem - argumentował przedstawiając Mirosława Welza i zapewnił: - To osoba doskonale przygotowana.

To też może Cię zainteresować

Mirosław Welz, powołany w tym tygodniu Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia: - Sezon grypy ptaków w tym roku to nowe zupełnie doświadczenie, wynikające ze zwiększonej presji środowiskowej wirusa.

Spodziewa się kolejnych sezonów grypy ptaków i podkreśla konieczność przygotowania się na taką sytuację. - To przede wszystkim bieżący monitoring, wczesne wykrywanie podejrzeń i ewentualna szybka likwidacja - przekazuje Welz. Mówi o przyspieszeniu i większej mobilności działań.

- W chwili obecnej skala przypadków z tygodnia na tydzień spada. W najbliższych tygodniach wyeliminujemy wirus i znów będziemy mogli ubiegać się o wysyłki handlu zdrowego drobiu z Polski - zapowiada nowy Główny Lekarz Weterynarii.

W Polsce mają zacząć pracę 3 nowe laboratoria diagnostyki, które pozwolą skupić się Puławom tylko na podejrzeniach chorób. Duży nacisk na też być położony na szkolenie, podnoszenie świadomości rolników.

Przed inspekcją problemy wymagające rozwiązania, takie jak brak ludzi do pracy, na co wskazuje Welz: - Jedną z potrzeb jest zwiększenie obsady kadrowej inspekcji weterynaryjnej, zwłaszcza tam, gdzie jest podwyższone ryzyko wystąpienia grypy ptaków.

- Elementem nowej strategii będzie wyznaczenie nowych laboratoriów, bo jednym z filarów jest szybka diagnostyka - mówi prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektora PIWET-PIB. - Będziemy wdrażali procedury. Będziemy mieli więcej czasu i płynniej wykonywali badania związane z sekwencjonowaniem wirusa.

- Jesteśmy w stanie wskazać na podstawie badań genetycznych, skąd wirus się wziął, np. czy ktoś nielegalnie rozwoził drób - uświadamia dyrekto PIWET. Krzysztof Niemczuk zapowiada także: - Będziemy starali się bardziej efektywnie wdrażać mapy ryzyka.

Grzegorz Puda dodaje: - Sytuacja dotycząca grypy ptaków jest opanowana. Dzisiejszą konferencją chcemy przekazać, że strategia była dobra, wymaga pewnych zmian. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przyniesie spodziewane efekty.

Szef resortu rolnictwa apelował do wszystkich, którzy mają drób, by pilnowali, przestrzegali zasad bioasekuracji.

Minister zapewnia, że poszkodowani z powodu wirusa dostaną odszkodowania. Wspomina jednocześnie, że wielu hodowców nie dostosowało swoich gospodarstw. - Będziemy prowadzili działania wyjaśniające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Grypa ptaków. Nowa strategia zwalczania wirusa. Grzegorz Puda: Sytuacja jest opanowana - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki