Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa ptaków. Całe Kujawsko-Pomorskie obszarem zagrożonym z zakazem handlu drobiem na targowiskach

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary  zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km). Agata Wodzień-Nowak
Rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 19 kwietnia 2021 roku wprowadza obszar zagrożony grypą ptaków na terenie wszystkich powiatów województwa. Z powodu ptasiej grypy wybitych zostało w Polsce już ok. 5,5 mln sztuk ptaków. Wirus szczególnie rozpowszechnił się w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Ptasia grypa od Wschodu puka do Kujaw i Pomorza.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Do 15 kwietnia Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 177 ognisk grypy ptaków w Polsce w 2021 roku (łącznie dotyczyły blisko 5,5 mln sztuk drobiu. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie mazowieckim - 51 ognisk i ponad 3 mln wybitych ptaków, 65 ognisk w Wielkopolsce (1,4 mln sztuk).

Z 65 ognisk wykrytych w 2021 r. w województwie wielkopolskim, 52 ogniska stwierdzono w powiecie kaliskim, w okresie od 5 marca do 9 kwietnia 2021. Z 51 ognisk wykrytych w tym roku w województwie mazowieckim, 50 ognisk wystąpiło w powiatach żuromińskim (33 ogniska) i mławskim (17 ognisk), w okresie od 23 marca do 16 kwietnia.

Obszar zagrożony ptasią grypą w Kujawsko-Pomorskiem - zakazy i nakazy

- Nie powinno się kupować drobiu niewiadomego pochodzenia, ponieważ grozi to zawleczeniem wirusa do gospodarstwa - apeluje Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Takie zdarzenia miały miejsce w sąsiednich województwach. Do kilkunastu lub kilkudziesięciu gospodarstw trafiły pisklęta kupione na targu, które były zarażone grypą ptaków.

Za obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków, uznaje się teren powiatów w granicach administracyjnych województwa kujawsko – pomorskiego.

  • Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby, zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, chyba że takie wydarzenia są organizowane i zarządza się nimi w taki sposób, że ryzyko przenoszenia wirusa przez potencjalnie zakażone ptaki na inne ptactwo jest ograniczone do minimum oraz odbywa się za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.
  • Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby, nakazuje się niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów dotyczy również targowisk - nie można na nich do odwołania handlować drobiem.

Powyższe zasady obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze województwa do czasu uchylenia niniejszego rozporządzenia przez Wojewodę na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii.

To też może Cię zainteresować

Obszar zagrożony ptasią grypą w powiecie brodnickim i rypińskim

W sąsiedztwie powiatów z Kujawsko-Pomorskiego wykryto ptasią grypę, a obszar w promieniu 10 km wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków uznany za obszar zagrożony grypą ptaków obejmuje:

  • w powiecie brodnickim, w gminie Świedziebnia, miejscowości: Zasady Nowe, Zasady, Janowo, Mełno, Okalewko;
  • w powiecie brodnickim, w gminie Górzno, miejscowości: Wierzchownia, Nowy Świat, Szynkówko;
  • w powiecie rypińskim, w gminie Skrwilno, miejscowości: Czarnia Mała, Czarnia Duża, Zambrzyca, Otocznia, Baba, Klepczarnia, Ruda, Mościska, Rak, Skrwilno, Szucie, Budziska, Przywitowo, Kotowy, Zofiewo, Okalewo, Szustek, Szczawno, Toki, Niemcowizna.

Na obszarze zagrożonym z powodu wystąpienia ogniska grypy ptaków nakazuje się m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami, utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami.

Źródła: Rozporządzenie Nr 12/2021 oraz Nr 11/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, GIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Grypa ptaków. Całe Kujawsko-Pomorskie obszarem zagrożonym z zakazem handlu drobiem na targowiskach - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki