Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa na Pomorzu 2018. Wciąż dużo zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Gorzej niż na Pomorzu jest tylko na Mazowszu [raport]

Monika Jankowska
Na Pomorzu grypa nie odpuszcza - mimo że mamy już kwiecień
Na Pomorzu grypa nie odpuszcza - mimo że mamy już kwiecień 123rf
Grypa na Pomorzu nie odpuszcza. Zima już za nami, ale liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne jest wciąż wysoka. Od września 2017 roku do marca 2018 włącznie w województwie pomorskim grypa zaatakowała ponad 630 tys. osób. To o 9 proc. więcej niż w sezonie poprzednim!

Grypa na Pomorzu. Prawie 650 tys. zachorowań

- Województwo pomorskie znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - alarmują specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu zajęło woj. mazowieckie, w którym, według najnowszych danych zachorowało niemal 750 tys. osób. Na Pomorzu liczba ta wyniosła aż 632 735! A w całym kraju od września do marca odnotowano prawie 4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - z tego 13,5 tys. przypadków wymagało hospitalizacji.

Jak można się zarazić grypą?

Grypą można zarazić się poprzez drogę kropelkową - bezpośrednio od kaszlącego (kichającego) chorego albo poprzez dotykanie przedmiotów, których on używał (uwaga na klamki!). Dlatego tak ważne jest niezbliżanie się do chorych oraz częste i dokładne mycie rąk.

Choroba rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Trwa, jeśli nie dojdzie do powikłań, zazwyczaj około 7 dni.

Objawy grypy. Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jakie objawy powinny zaniepokoić chorego? Przede wszystkim:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni i głowy,
  • złe samopoczucie (uczucie rozbicia).

Pojawiają się również m.in. kaszel, ból gardła i duszność.

Grypa bardzo często niestety mylona jest z przeziębieniem. Jak odróżnić te choroby? Przy przeziębieniu najczęściej nie występują: wysoka gorączka (powyżej 38,6), uczucie rozbicia i bóle mięśni.

Jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrezygnować z pójścia do pracy. Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci.

- Wielokrotnie podkreślamy, że jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrezygnować z pójścia do pracy - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. I dalej ostrzega: - Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej czynników nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań.

W związku z tym, że grypa jest chorobą wywołaną przez wirusa, nie leczy się jej antybiotykami. Te lekarze stosują dopiero, gdy dojdzie do bakteryjnych powikłań.

Podczas grypy najważniejsze jest, aby pacjent leżał w łóżku, zbijał wysoką gorączkę lekami typu paracetamol lub ibuprofen oraz bardzo dużo pił.

Grypa na Pomorzu. Jak wygląda sytuacja w przychodniach?

A jak wygląda aktualna sytuacja w naszych przychodniach? - Chorych faktycznie jest sporo, wcale nie mniej niż w środku zimy - mówi Alicja Mączewska, lekarz internista z NZOZ „Stary Chełm“ w Gdańsku. - Ostatnio mieliśmy do czynienia z anomaliami pogodowymi, więc ludzie częściej chorowali.

Ostatnio mieliśmy do czynienia z anomaliami pogodowymi, więc ludzie częściej chorowali.

W szwach pękają także przychodnie w innych miastach. - Około 60 proc. pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają, to ludzie z infekcjami górnych dróg oddechowych o charakterze grypopodobnym - mówi lek. Wojciech Wieczorek, prowadzący prywatną praktykę lekarską w Gdyni i przyjmujący także w Centrum Medycznym Imed w Rumi.

Dodaje, że nie można mieć całkowitej pewności, kiedy grypa w końcu odpuści, ale przypadków zachorowań powinno być z dnia na dzień coraz mniej.

Groźna grypa - kto musi szczególnie uważać?

Grypa jest szczególnie niebezpieczna:

  • dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla
  • cukrzyków,
  • seniorów,
  • kobiet w ciąży i
  • małych dzieci.

Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka, jednakże zachorować może każdy. Specjaliści twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki