"Gry wojenne" na ekranie

  "Gry wojenne" na ekranie

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W czwartek w gdańskim kinie Neptun odbył się - pierwszy w kraju - uroczysty pokaz pełnometrażowego polskiego dokumentu "Gry wojenne" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Film niezwykły, bo poświęcony biografii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a więc postaci absolutnie niezwykłej.
  W filmie Ryszard Kukliński pokazany jest jako bezprzykładny bohater nie tylko w najnowszych dziejach Polski. Kukliński zasłużył się całej Europie. Uratował przed zagładą Polskę i wschodnie Niemcy. Według znanych pułkownikowi Kuklińskiemu strategicznych tajnych planów sowieckich, Polska i NRD miały zostać w pierwszym uderzeniu nuklearnym starte w proch.

  Aby prawdę tę udokumentować, Dariusz Jabłoński dotarł z kamerą do oficerów amerykańskiego wywiadu.
  Przepytał także w Moskwie - emerytowanych dzisiaj - kilku radzieckich dowódców wojskowych. Przytacza m.in. wypowiedź gen. Anoszkina, który inicjatywę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przypisuje jednoznacznie gen. Jaruzelskiemu.

  Reżyser odwiedził w USA Muzeum Szpiegostwa, którego dyrektor Peter Earnest potwierdza, że dokumenty pozyskane od płk. Kuklińskiego dostarczały Amerykanom najcenniejszej wiedzy przez tamte wszystkie lata.

  W sierpniu 1972 roku płk Kukliński podjął współpracę z wywiadem amerykańskim i w ciągu dziewięciu lat przekazał agentom CIA ponad 40 tysięcy sowieckich tajnych dokumentów. W listopadzie 1981 roku, zagrożony dekonspiracją, został wraz z żoną i dwoma synami przerzucony z Warszawy do Berlina. W PRL został uznany za zdrajcę i w roku 1984 wydano na niego wyrok śmierci.

  Postać i postawa pułkownika Kuklińskiego nadal budzi w Polsce silne kontrowersje. Autorem skrajnej sceptycznej opinii jest generał Jaruzelski, który stawia pytanie: "Jeśli Kukliński jest bohaterem, co ma to znaczyć dla reszty nas wszystkich?".

  Film Dariusza Jabłońskiego nie rozstrzyga tego typu pytań. W roku 1997 pułkownik Kukliński został uniewinniony na mocy orzeczenia Sądu Najwyższego. W roku 1998 Ryszard Kukliński przyjechał do Polski i odwiedził m.in. Gdańsk. Przed pokazem "Gier wojennych" w kinie Neptun prezydent Paweł Adamowicz przypomniał o tej wizycie. Ryszard Kukliński otrzymał wówczas zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

  Projekcja "Gier wojennych" trwa 110 minut. Dariusz Jabłoński zgromadził ogromny materiał (sto godzin projekcji), który teraz posłuży jeszcze na opracowanie pięciu 40-minutowych filmów dla telewizji. "Gry wojenne" będą w kinach całego kraju wyświetlane od piątku, 23 stycznia.
  Dla Czytelników mamy trzy egzemplarze książki Benjamina Weisera "Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne". Aby je zdobyć, wystarczy zadzwonić w poniedziałek o godz. 12 pod nr tel. 058 3o12761.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo