Grupa Orlen poinformowała o zakupie 17 samoobsługowych stacji paliw w Niemczech. Obiekty należące wcześniej do austriackiego koncernu OMV znajdują się w Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Jak podaje PKN Orlen, działania te są zgodne ze strategią Orlen 2030, zakładającą wzmocnienie pozycji koncernu w Europie Środkowej.

Orlen inwestuje w stacje na terenie Niemiec

Zakup stacji paliw w południowych Niemczech powiększy sieć polskiego koncernu do 604 obiektów, a także uzupełni jej zasięg, gdyż do tej pory stacje paliw Grupy Orlen znajdowały się głównie na zachodzie i północy kraju. Finalizacja transakcji nastąpi pod koniec lutego bieżacego roku, po dopełnieniu wszystkich formalności i wydaniu zezwolenia przez niemiecki urząd antypomonopolwy.

– W naszej strategii wyraźnie zapowiadaliśmy powiększanie naszej zagranicznej sieci stacji i konsekwentnie realizujemy te założenia. Środki, które pozyskaliśmy ze sprzedaży części stacji LOTOS-u, inwestujemy teraz także w Niemczech. Przyspieszamy rozwój sieci i uzupełniamy jej dostępność o południowe landy, gdzie dotychczas nie byliśmy silnie obecni – przekazał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Proces rebrandingu zostanie dokonany w ciągu trzech miesięcy od chwili momentu sfinalizowania transakcji.

Celem PKN Orlen 3,5 tys. stacji

Powstanie stacji Orlen w Niemczech to wynik decyzji tamtejszego urzędu monopolowego, który prawie 20 lat temu wyraził zgodę na nabycie przez BP udziałów operatora stacji Aral, jeśli BP sprzeda 4 proc. udziału BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym. Prawie 500 stacji zlokalizowanych w zachodnich i północnych landach kupiła wtedy Grupa Orlen.

W ciągu ostatnich 10 lat koncern zainwestował w Niemczech ponad 300 mln euro, przede wszystkim w modernizację i rozwój sieci paliw – informuje PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen zakłada, że do 2030 roku będzie właścicielem 3,5 tys. stacji paliw zlokalizowanych na terytorium co najmniej sześciu państw Europy Środkowej. Tym samym udział obiektów zagranicznych ma wzrosnąć z 37 do 45 proc. Według najnowszych danych spółka posiada obecnie 2,9 tys. stacji.