MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Lotos ze stratą 1,3 mld złotych w i kwartale tego roku

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Grupa Lotos w pierwszych trzech miesiącach roku osiągnęła niższe przychody ze sprzedaży oraz stratę netto. Powód to trudna syacja na światowym rynku ropy i paliw i drastyczny spadek notowań surowców.

Początek roku to nie najlepszy okres dla spółek naftowych. Koronawirus, taniejąca ropa naftowa przekładają się na gorsze wyniki finansowe. Także Grupa Lotos zanotowała gorszy I kwartał.

Przychody ze sprzedaży spadły do 6,1 mld zł z 6,7 mld zl w I kwartale 2019 roku. Grupa Kapitałowa Lotos wykazała w 1 kw. 2020 roku stratę operacyjną w wysokości -1,359 mld zł, na który składały się strata operacyjna segmentu produkcji i handlu -1,157 mld zł, strata operacyjna segmentu wydobywczego -197,9 mln zł. Oczyszczony wynik operacyjny powiększony o amortyzację wyniósł 670,5 mln PLN.

Strata netto wyniosła 1,3 mld zl wobec 172 mln zł zysku w I kw. rok wcześniej.

Negatywny wpływ na wynik operacyjny miało znaczne obniżenie się cen ropy naftowej, gazu ziemnego a także produktów naftowych.

- Czynniki zewnętrzne, które wpłynęły na wyniki finansowe GK Lotos w tym okresie to głównie: spadek notowań ropy i gazu ziemnego (odpowiednio o 20 proc. i 50 proc. r/r), spadek cen produktów naftowych, wyższy kurs dolara oraz niższe cracki na średnie destylaty ropy naftowej. Spółka działała w środowisku podlegającym dynamicznym zmianom wynikającym z pandemii koronawirusa i ograniczania jej skutków zarówno wewnątrz kraju, jak i w perspektywie globalnej - informuje koncern. - Raportowane wyniki zostały obciążone odpisami księgowymi o charakterze niegotówkowym: o ponad 800 mln zł spółka przeszacowała swoje zapasy oraz o prawie 300 mln swoje aktywa wydobywcze. Przecena zapasów to typowa sytuacja dla spółek z branży oil&gas przy gwałtownym spadku notowań. Tym razem jednak ich skala jest bez precedensu – notowania ropy brent spadły w kwartale o ponad 50 USD, t.j o ~75 proc., co bezpośrednio przełożyło się bardzo wysoki odpis na zapasach.

W Polsce spadł popyt na paliwo, w tym szczególnie w marcu na benzyny motorowe na stacjach paliw. Niższą skalę spadku popytu zaobserwowano w przypadku oleju napędowego, wykorzystywanego w transporcie. Spółka elastycznie reagowała na zmieniające się otoczenie, co przełożyło się na niższą o 3,7 proc. produkcję benzyn r/r w I kwartale. Jednocześnie o 13 proc. zwiększono produkcję oleju napędowego.

Mimo spadku konsumpcji paliw płynnych, zwłaszcza w marcu, całkowita sprzedaż benzyny realizowana przez GK Lotos w I kwartale 2020 r. wzrosła o 3,2 proc. r/r. a oleju napędowego o 11,3 proc. Na koniec marca 2020 r. w sieci paliw LOTOS działało 506 stacji paliw, czyli o 13 więcej niż na koniec marca poprzedniego roku.

Dług finansowy Grupy Kapitałowej Lotos na 31 marca 2020 roku osiągnął poziom 4.777,0 mln PLN, wyższy o 360,6 mln zł w stosunku do końca grudnia 2019 roku, głównie na skutek wzrostu o 35 groszy (tj. 9 proc.) kursu dolara na koniec marca 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki