MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Lotos zaangażuje się w budowę gospodarki wodorowej

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Ministerstwo Klimatu rozpoczęło prace nad strategią wodorową Polski do 2030 r. Podpisano już list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Sygnatariuszem tego porozumienia jest również Grupa Lotos.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu, rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie, może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego. Resort spodziewa się także wzrostu zużycia wodoru w ciepłownictwie, dzięki rozwojowi technologii power-to-gas/liquid.

– Dzięki zwiększeniu udziału wodoru w naszym miksie energetycznym, możemy w sposób istotny ograniczyć import surowców energetycznych z zagranicy, a w konsekwencji zwiększyć naszą niezależność i bezpieczeństwo – zaznacza Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.

Głównymi założeniami „Polskiej strategii wodorowej” są stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych, wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego, wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego, przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.

– Paliwa nowej generacji to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju Grupy LOTOS. Wśród nich ważne miejsce zajmuje wodór, określany mianem paliwa przyszłości. Realizujemy obecnie szereg projektów, które pozwalają wykorzystać nasz, istniejący już, potencjał i doświadczenie w dziedzinie wytwarzania tego gazu. Nowym elementem tych działań jest jeszcze bardziej efektywna współpraca z administracją rządową i sygnatariuszami porozumienia w zakresie wspólnej budowy polskiego łańcucha wartości gospodarki wodorowej, a w tym produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru pozyskanego z odnawialnych źródeł energii – dodaje Marian Krzemiński, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy Lotos, który reprezentował spółkę podczas konferencji.

„Polska strategia wodorowa” jesienią bieżącego roku zostanie ona skierowana do konsultacji publicznych, zaś do końca roku przekazana do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki