Grupa Energa z nową strategią i planami na lata 2016-2025

Jacek Klein
Energa na ten rok zaplanowała inwestycje wartości 1,1 mld zł
Energa na ten rok zaplanowała inwestycje wartości 1,1 mld zł Przemek Świderski
Rozwój w dwóch obszarach - klient i infrastruktura - ma pozwolić Grupie Energa uzyskiwać stabilne przychody i zwiększać wartość przedsiębiorstwa. Razem ze strategią przyjęty został „Wieloletni Program Inwestycji Strategicznych Grupy Energa na lata 2016-2025”.

- Zdefiniowaliśmy potrzeby rynku i do nich dostosowujemy model biznesowy Grupy i jej działania. Nowa strategia rozwoju opiera się na dwóch filarach: zaawansowanych usługach dla klientów i rozbudowie infrastruktury. Pierwszy cel będzie realizowany poprzez kompleksową, wieloproduktową ofertę dla klientów. Drugi - w ramach biznesu regulowanego. Przy czym dostrzegamy potencjał nie tylko w dystrybucji, ale także w wytwarzaniu energii - poprzez uczestnictwo Grupy w rynku mocy, aukcjach OZE - podkreśla Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energa SA.

Firma chce tak rozbudować inteligentną sieć dystrybucji, aby wprowadzić możliwość magazynowania i lokalnego zarządzania energią. Sieć ma być w całości opomiarowana zdalnie obsługiwanymi inteligentnymi licznikami do 2025 roku.

Nowością są plany w zakresie rozwoju sieci dostępu do internetu szerokopasmowego. Koncern dysponuje siecią światłowodową na części obsługiwanych obszarów, ale wykorzystuje ją tylko na własne potrzeby. Energa chce ją wykorzystywać komercyjnie.

- Dziś mamy ok. 600 łączy światłowodowych, o łącznej długości 5,3 tys. km, na których dysponujemy wolnymi przepustowościami. Chcielibyśmy wraz z partnerami wypracować modele oparte o tę infrastrukturę, które rozszerzą wachlarz usług dla klientów - wyjaśnia Przemysław Piesiewicz, wiceprezes Energi ds. strategii rozwoju.

Koncepcja ma być opracowana do końca 2017 roku.

Czytaj również: Nikodem Rachoń nowym wicedyrektorem marketingu w spółce Energa SA

W zakresie nowych mocy firma postawi nowy blok o mocy 1000 MWe w elektrowni Ostrołęka. Budowa ma potrwać pięć lat i zakończyć się w 2023 roku. Natomiast w zakresie odnawialnych źródeł energii priorytetem jest projekt budowy drugiego stopnia na Wiśle. Energa sfinansuje części energetyczne tego projektu. Decyzja środowiskowa na realizację inwestycji spodziewana jest w 2017 r., pozwolenie na realizację - do 2020 r.

Oferta dla klientów ma zostać wzbogacona. Firma chce odejść od tylko sprzedaży energii na rzecz dostaw mediów oraz zintegrowanych rozwiązań dla domu, biznesu i samorządów. Wykorzystana w tym celu ma zostać wspomniana sieć światłowodowa oraz nowoczesne metody obsługi i rozliczeń. W przyszłym roku klienci mają być obsługiwani poprzez zintegrowany system informatyczny.

Łącznie program inwestycyjny do 2025 roku opiewa na kwotę ponad 20 mld zł. Jedna trzecia ma zostać przeznaczona na budowę nowych źródeł wytwarzania energii elektrycznej.

jacek.klein@polskapress.pl

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie