Groźny front burzowy nad Polską! IMGW ostrzega: Gwałtowne...

  Groźny front burzowy nad Polską! IMGW ostrzega: Gwałtowne burze, ulewy i wiatr do 110 km/h! [RAPORT NA ŻYWO: gdzie jest burza teraz?]

  opr. Maria Poznańska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Groźny front burzowy nad Polską. IMGW ostrzega przed silnymi i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi jak burze, ulewy i porywisty wiatr, szczególnie na tworzącej się tzw. linii szkwału. Miejscami może spaść do 50 litrów na m2. Burza nad Polską przemieszcza się od nocy z 9/10 sierpnia. Przez kilka kolejnych godzin na wschodzie kraju może dochodzić do silnych wyładowań.

  Groźny front burzowy nad Polską 10.08!  Jak informuje IMGW przez Polskę z zachodu na wschód powoli przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad południowej Skandynawii.

  Przed południem linia frontu przebiegała od Pomorza Środkowego przez zachodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

  Za frontem napływa do nas chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ale zanim to nastąpi, centralna i wschodnia połowa kraju pozostaje w bardzo gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego. I właśnie w tej zwrotnikowej masie, na przedpolu frontu chłodnego, utworzyła się tzw. linia zbieżności, zwana również linią szkwału lub frontem burzowym, na której spodziewane są najsilniejsze zjawiska.

  Groźny front burzowy nad Polską. Burze przesuwają się z zachodu na wschód  Silne wyładowania pojawiły się rano w Wielkopolsce i na Pomorzu Wschodnim. Burzom towarzyszą ulewne opady deszczu i grad.

  Prognozuje się, że miejscami spadnie do 50 litrów/m2. Kolejne komórki burzowe przemieszczać się mogą tą samą drogą, co miejscami spowoduje kumulację opadów, dlatego lokalnie w ciągu kilku godzin spaść może ponad niż 60 l/m2. Groźnym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające miejscami 110 km/h.

  IMGW dla województw: świętokrzyskiego i małopolskiego wydało 3, najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami!

  Gwałtowne burze ustąpią nocą  Synoptycy informują, że już nocą aktywność burzowa będzie słabła. Ale trzeba obserwować sytuację, bo wyładowania mogą być początkowo bardzo gwałtowne!

  W sobotę (11.08.2018) burz i silniejszych opadów deszczu z nimi związanych spodziewać się można na południowym wschodzie. Po południu słabe burze mogą się również pojawić na zachodzie kraju.

  Groźny front burzowy nad Polską. Raport na żywo
  Czytaj więcej o gwałtownej burzy w woj. świętokrzyskim!


  Czytaj więcej o ulewie nad Radomiem >>>

  Gdzie jest burza teraz?  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo