Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźne szkodniki zaatakowały kościół w Darłowie

Tomasz Turczyn
Ambona z 1684 r. jest podziurawiona przez szkodniki jak sito
Ambona z 1684 r. jest podziurawiona przez szkodniki jak sito Ryszard Pietrasz
Drewniane elementy zabytkowego kościoła Najświętszej Maryi Panny w Darłowie są zagrożone. Zaatakowały je owady, które w niespotykany sposób rozmnożyły się w świątyni.

- Unikatowa ambona z 1684 roku jest niemal doszczętnie zniszczona - mówi z żalem ksiądz proboszcz Stanisław Piankowski. - Wymaga natychmiastowej renowacji, gdyż szkodniki szczególnie ją sobie upodobały i systematycznie zjadają. W wielu miejscach wygląda jak sitko metalowe, a lekkie stuknięcie powoduje sypanie się pyłu - mączki drewnianej - na ziemię.

Oprócz tego zaatakowane są ławy kościelne, zabytkowy ołtarz z 1853 roku, ale i współczesne, drewniane elementy znajdujące się w kościele.

- Wedłuch fachowców, mamy do czynienia z kołatkiem - wyjaśnia ksiądz proboszcz Stanisław Piankowski. - To gatunek owada z rzędu chrząszczy. Jego larwy żerują w drewnie iglastym i liściastym.
Kołatek osiąga wielkość 2-4 milimetrów, a w drewnie zaatakowanym przez niego są widoczne otwory o średnicy 1 milimetra. W darłowskim kościele takich otworów, tylko na samej ambonie, są tysiące.

- W niektórych jej miejscach po dotknięciu palcem drewno się zapada, a ozdoby drewniane systematycznie odpadają, podgryzane przez szkodniki - dodaje ksiądz Stanisław Piankowski. - Część sami zdjęliśmy.

Aby zwalczyć szkodniki, trzeba je zagazować. Koszt takiej operacji, wykonywanej przez specjalistyczną firmę, w darłowskim kościele oszacowano na 70-90 tysięcy złotych. Kłopot w tym, że parafia nie ma takich pieniędzy. Do tego dochodzi jeszcze około 40 tysięcy złotych potrzebne na konserwację ambony.

- Sytuacji nie możemy zbagatelizować, bo kołatek jest bardzo groźny. W przeszłości ten szkodnik zaatakował inne nasze ołtarze i brak interwencji spowodował, że można je tylko podziwiać na rycinach - mówi ksiądz Stanisław Piankowski.

Według proboszcza, szturm kołatka zaczął się po zakończeniu zeszłorocznego sezonu turystycznego, a w ostatnim czasie bardzo się nasilił.

Osoby, które chcą pomóc w ratowaniu drewnianych zabytków darłowskiego kościoła, mogą się kontaktować z miejscową parafią telefonicznie - nr tel. 094 314 20 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki