Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźby pod adresem Aleksandry Dulkiewicz. Prezydent Gdańska będzie rozmawiać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przemysław Świderski
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz będzie w środę rozmawiać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem na temat bierności śledczych oraz działań Telewizji Polskiej, które - zdaniem jej oraz zarządu Unii Metropolii Polskich - atakują ją i miasto.

O spotkaniu poinformowano podczas konferencji zarządu Unii Metropolii Polskich w Europejskim Centrum Solidarności. Oprócz prezydentów miast wzięli w niej też udział bliscy zmarłego przed rokiem prezydenta Pawła Adamowicza - jego żona, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz brat, poseł Piotr Adamowicz.

Brat zmarłego prezydenta, nawiązał do słów ojca Ludwika Wiśniewskiego, które wybrzmiały na pogrzebie swojego prezydenta.

- Wygłosił dramatyczny apel, żeby skończyć z nienawiścią, skończyć z pogardą. Paweł stał się obiektem nagonki, złych słów i hejtu. Działań niemal zorganizowanych. Dziennikarzem zostałem w 1988 roku i mogę ocenić, że nigdy dotąd TVP i Polskie Radio nie miały tak niewiele wspólnego z mediami publicznymi, jak obecnie. Postępowanie tzw. mediów narodowych jak i mediów bliskich władzy tworzy atmosferę publicznego przyzwolenia na falę hejtu, na mnożenie gróźb i obelg anonimowych i nieanonimowych nadawców - mówił Piotr Adamowicz.

Pod koniec grudnia Rzecznik Praw Obywatelskich dostał z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odpowiedź na skargę, ws. kontrowersyjnych materiałów, które ukazywały się na antenie TVP, a których obiektem jest miasto Gdańsk oraz prezydent Dulkiewicz. Chodzi o publikacje, które sugerowały władzom Gdańska sympatie wobec nazistowskich Niemiec oraz zestawiono wypowiedzi Aleksandry Dulkiewicz na temat specustawy o Westerplatte z niemieckimi myśliwcami bombardującymi Westerplatte.

- KRRiT zabrało aż pięć miesięcy sformułowanie odpowiedzi, która jest kalką odpowiedzi, jaką nadesłała do KRRiT Telewizja Polska! Nie ma w tym piśmie żadnej próby skonfrontowania wyjaśnień TVP z faktami. TVP nie ma sobie nic do zarzucenia. KRRiT nie zadała sobie trudu, aby skontaktować się z potencjalną pokrzywdzoną, a więc prezydent miasta Gdańska - mówił poseł Piotr Adamowicz.

Jego zdaniem ofiarą podobnych ataków ze strony TVP pada obecnie Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Dodał, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z urzędu wobec jednej z gróźb, kierowanych pod adresem prezydent Gdańska, gdyż wpłynęła ona na jej urzędową skrzynkę mailową o 22:07, czyli po godzinach pracy urzędu.

Podobnego zdania była jego bratowa oraz samorządowcy.

- Nawiązując do słów Piotra Adamowicza, nie wszyscy z tej lekcji wyciągnęli wnioski, będziemy apelować do tego by ta mowa nienawiści zniknęła z naszego życia publicznego - mówił prezes zarządu UMP prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Na jego wniosek Unia nosi od roku imię Pawła Adamowicza, który przez dwie kadencje był prezesem jej zarządu. Styczniowe posiedzenia Unii mają odbywać się w Gdańsku w okolicy 14 stycznia.

- Do śmierci Pawła przyczyniły się niestety media publiczne. Te ataki się nie skończyły, przeszły na inne osoby, na prezydent Dulkiewicz, innych polskich miast i na Marszałka Senatu. To jest bardzo poważne oskarżenie, ale ono musi wybrzmieć, by nie znalazł się szaleniec, który doprowadziłby do ponownej tragedii - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Przedstawiciele organów państwa, jak KRRiT, powinni bardziej rzetelnie podchodzić do tego typu zawiadomień. Jeżeli mamy informację, że nikt nie skontaktował się z osobą pokrzywdzoną, widać tu brak chęci rzetelnego zbadania sprawy - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz.

Rocznica ataku na prezydenta Gdańska. Pamiątkowa tablica, podświetlony krzyż i niezwykły tunel światła [zdjęcia, wideo]

Rocznica ataku na prezydenta Gdańska. Pamiątkowa tablica, po...

W trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w dniu rocznicy zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza, Aleksandra Dulkiewicz zamieściła na Twitterze dwa wpisy na temat wydarzeń, w których brała udział oraz pięć, w których krótko podziękowała za uczestnictwo komentującym. Jednak nawet przy takich okazjach pod jej wpisami pojawiło się sporo komentarzy, z których można było wyczytać m.in. sugestwie o niemieckości, łapówkarstwie czy alkoholizmowi.

Wiadomość obraźliwej treści trafiła do urzędu nawet w rocznicę śmierci jej poprzednika.

- Niektóre z tych wiadomości są obraźliwymi, a niektóre są groźbami. Wszystkich ich przejawów jest kilkaset.

Aleksandra Dulkiewicz ma nadzieję, że prokuratura uczciwie zbada śledztwo ws. zabójstwa Pawła Adamowicza.

- W nocy przeczytałam reportaż Katarzyny Włodkowskiej w “Dużym Formacie” . Pojawia się w głowie dużo znaków zapytania. Moim marzeniem jest, by ta sprawa została rzetelnie wyjaśniona - mówiła prezydent.

Podczas środowej konferencji “Przemoc i polityka” w ECS-ie, Aleksandra Dulkiewicz przekaże swoje stanowisko ws. działań organów ścigania oraz KRRiT Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi.

Gdańszczanie przy tablicy pamięci Pawła Adamowicza. Odsłonięto ją w rocznicę zabójstwa prezydenta Gdańska [zdjęcia]

Gdańszczanie przy tablicy pamięci Pawła Adamowicza. Odsłonię...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki