Gratka domy. Dlaczego warto przy zakupie domu skorzystać z...

  Gratka domy. Dlaczego warto przy zakupie domu skorzystać z pomocy agencji nieruchomości?

  Zdjęcie autora materiału

  Przemysław Zańko

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  gratka domy

  Zakup domu to czasem prawdziwe wyzwanie – na szczęście jednak fachowcy służą pomocą. ©pixabay.com

  Zakup domu bywa czasem niełatwym zadaniem, na szczęście jednak można liczyć na wsparcie fachowców. Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika?
  gratka domy

  Zakup domu to czasem prawdziwe wyzwanie – na szczęście jednak fachowcy służą pomocą. ©pixabay.com

  W serwisie ogłoszeniowym Gratka domy są poszukiwane przez użytkowników z całej Polski. Zakup domu to jednak często niełatwe zadanie – zarówno znalezienie odpowiedniego budynku, jak i późniejsze formalności potrafią przyprawić o ból głowy. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji wiele osób decyduje się skorzystać ze wsparcia, jakie oferują agencje nieruchomości.

  Gratka: domy trudniejsze do kupienia niż mieszkania  Jak wyjaśniają eksperci serwisu Gratka, domy na sprzedaż mają wiele zalet w porównaniu z mieszkaniami.
  Ich metraż na ogół jest większy, a lokalizacja na obrzeżach miasta lub na wsi pozwala cieszyć się ciszą i spokojem oraz większą niezależnością. Zakup domu wiąże się też jednak z większymi wyzwaniami niż zakup mieszkania. Poza sprawdzeniem dokumentacji i stanu technicznego budynku osoba zainteresowania kupieniem domu musi dodatkowo zwrócić uwagę m.in. na:
  • kształt, nachylenie i sposób zagospodarowania działki,
  • jakość ziemi,
  • stan ogrodzenia,
  • jakość drogi dojazdowej,
  • system ogrzewania i jego wydajność.


  Zobacz atrakcyjne domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

  W przypadku domów łatwiej też podczas oględzin przegapić ewentualne wady budynku, ponieważ do sprawdzenia jest dużo więcej elementów. Nie każdy pamięta np. o sprawdzeniu stanu więźby dachowej, co może mieć poważne konsekwencje zwłaszcza w przypadku domów z rynku wtórnego. Sprawia to, że gdy w grę wchodzi zakup domu, pomoc specjalisty może być szczególnie cenna.

  Pośrednik nieruchomości – w czym może Ci pomóc?  Pośrednik nieruchomości to fachowiec, który dzięki swojemu doświadczeniu na rynku nieruchomości może pomóc klientowi w dokonaniu udanej transakcji. Skuteczny agent nieruchomości ma liczne kompetencje i rozległą wiedzę z zakresu takich dziedzin jak nieruchomości, ekonomia czy prawo. Co więcej, dobry pośrednik stale się dokształca i na bieżąco śledzi zmieniającą się sytuację na rynku, żeby móc zawsze zaoferować usługi najwyższej jakości.

  Za co odpowiada pośrednik nieruchomości? Jego zadaniem jest krok po kroku przeprowadzić klienta przez zakup mieszkania lub domu, wspierając go w problematycznych kwestiach. Najważniejsze obowiązki agenta to:
  • wyszukiwanie ofert pasujących do oczekiwań klienta,
  • sprawdzanie stanu prawnego domu czy mieszkania,
  • prezentacja nieruchomości na sprzedaż,
  • udział w negocjacjach cenowych,
  • pomoc przy formalnościach i dokumentach,
  • odpowiadanie na pytania i wątpliwości klienta,
  • nadzór nad każdym etapem transakcji.


  Jak radzą eksperci serwisu Gratka, domy warto kupować ze wsparciem agencji nieruchomości szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi zakup nieruchomości w słabo znanej okolicy. Kupując na nieznanym rynku lokalnym, klient często nie zna jego specyfiki i łatwo może np. przepłacić za dom. Doświadczenie pośrednika pozwala uniknąć tego typu pułapek i znaleźć atrakcyjne cenowo domy. A trzeba też pamiętać, że agencje nieruchomości posiadają również bazy ofert na wyłączność – co oznacza, że nie zawsze możemy trafić na ofertę decydując się na zakup nieruchomości samodzielnie.

  [QUIZ] Jaki jest Twój wymarzony dom?

  Jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości?  Skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości pozwala łatwiej poradzić sobie z wieloma trudniejszymi aspektami zakupu domu. Żeby współpraca z pośrednikiem przebiegała sprawnie, warto jednak upewnić się, że wybrana firma jest godna zaufania i potrafi zapewnić odpowiednią jakość usług. Jak się tego dowiedzieć?

  – Poszukiwania pośrednika nieruchomości warto zacząć od wypytania rodziny i znajomych – radzą eksperci serwisu Gratka.pl. – Jeśli współpracowali z jakimś pośrednikiem i są zadowoleni, z pewnością chętnie nam taką firmę polecą.

  Cennym źródłem informacji będą też opinie w Internecie. Warto wczytać się w nie uważnie, zwracając szczególną uwagę na agencje, które mogą poszczycić się dużą liczbą pozytywnych uwag i komentarzy. Pewną wskazówką może być także renoma danej firmy – rozpoznawalnym markom na ogół spokojnie można zaufać. Trzeba jednak pamiętać, że na rynkach lokalnych mniejsze agencje nieruchomości mogą sprawdzić się lepiej niż duże firmy o zasięgu ogólnopolskim.

  Bardzo ważne są kwalifikacje pośredników w obrocie nieruchomościami. Warto więc, by agent nieruchomości posiadał licencję wydaną przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (od 2014 roku licencja nie jest wymagana, aby uprawiać zawód pośrednika) lub inne dokumenty poświadczające, że pośrednik ukończył kursy zawodowe. Również nagrody i wyróżnienia otrzymane przez agenta będą sygnałem, że dany specjalista zna się na swoim fachu.

  Serwis Gratka: domy i mieszkania na każdą kieszeń  Niezależnie od tego, czy postanowisz skorzystać ze wsparcia agencji nieruchomości, czy będziesz kupować wymarzony dom na własną rękę, warto rozpocząć poszukiwania od serwisu Gratka pl. Baza ogłoszeń Gratki obejmuje ponad 570 tysięcy ofert, a z serwisu korzysta 3,3 miliona użytkowników (Gemius/PBI, listopad 2018). Na Gratce znaleźć można atrakcyjne oferty sprzedaży i wynajmu wszystkich typów nieruchomości: domów, mieszkań, działek i lokali usługowych. Szczególną wygodę przeglądania ogłoszeń nieruchomości daje darmowa aplikacja Gratki, która umożliwia m.in. szybkie potwierdzenie aktualności oferty oraz kontakt ze sprzedającym za pomocą jednego dotknięcia przycisku.

  Korzystasz z serwisu Gratka.pl na smartfonie? Pobierz aplikację:
  Aplikacja Gratka na iOS / App Store
  Aplikacja Gratka na Android / Google Play

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  KONKURS KALENDARZOWY. Czekamy na Wasze zdjęcia!

  KONKURS KALENDARZOWY. Czekamy na Wasze zdjęcia!

  POD OSTRYM KĄTEM - rozmowy w studio!

  POD OSTRYM KĄTEM - rozmowy w studio!