Granulat z wełny skalnej - bezpieczne ocieplenie poddasza na długie lata

Materiał informacyjny Rockwool
Udostępnij:
Decydując się na materiał do izolacji poddasza, do tej pory często musieliśmy wybierać między odpowiednimi właściwościami materiału izolacyjnego a szybkością wykonania usługi. Na szczęście rozwój technologii budowlanej sprawił, że nie trzeba się już godzić na takie kompromisy. Na rynku pojawił się bowiem nowy produkt - granulat z wełny skalnej, który stanowi ciekawą alternatywę dla rozwiązań izolacji natryskowych. Materiałem tym można ocieplić poddasze już w 1 dzień, bez względu na porę roku oraz bez konieczności długiego wietrzenia i demontażu istniejącej zabudowy. Co jeszcze warto wiedzieć o izolacji granulatem skalnym?

Pełne bezpieczeństwo pożarowe
Wybierając materiał izolacyjny, sugerujemy się współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda), często zapominając o innych bardzo ważnych właściwościach termoizolacyjnych - np. klasie reakcji na ogień.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, każdy obiekt powinien spełniać podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Warto zatem pod tym kątem sprawdzać także materiał izolacyjny. Na rynku możemy znaleźć zarówno te o klasie najwyższej - A1, jak i tej najniższej - E czy F.

Co to w praktyce oznacza? - Materiały ociepleniowe o klasie E czy F to takie, które nie gwarantują niestety żadnej ochrony przed ogniem, wręcz przeciwnie - przyspieszają rozprzestrzenianie się pożaru, a także są dymotwórcze - wydzielają dużo toksycznego dymu. Jest to o tyle ważne, że według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 70% przyczyną zgonów w pożarach jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.
- Z kolei klasa reakcji na ogień A1, którą cechuje się m.in. granulat z wełny skalnej, oznacza, że materiał w zupełności nie przyczynia się do rozwoju pożaru i spowalnia jego rozprzestrzenianie się. Nawet w temperaturach do 1000 stopni Celsjusza nie zapala się, praktycznie nie wydziela ciepła czy toksycznego dymu. Dzięki czemu zapewnia bezpieczną ewakuację domowników w każdej sytuacji i chroni dom przed gwałtownym rozprzestrzenianiem się ognia. Zyskujemy czas, który pozwoli Straży Pożarnej na ugaszenie pożaru, a nam na zachowanie naszego cennego dobytku - zaznacza Tomasz Kwiatkowski.

Szybki i dokładny montaż, bez zbędnego bałaganu
Nie ukrywajmy - remont domu to dla każdego źródło olbrzymiego stresu. W związku z tym każdy z nas chciałby, aby zakończył się jak najszybciej.

Dlatego też każdy szuka rozwiązań, które pozwolą jak najlepiej zoptymalizować czas jego trwania. GRANROCK SUPER dobrze na tę potrzebę odpowiada.
- Granulat aplikuje się w technologii nadmuchu, co znacznie skraca czas potrzebny do ocieplenia domu. Zaledwie w ciągu 1 dnia możemy zaizolować aż 100 m2 poddasza. GRANROCK SUPER jest materiałem naturalnym, dlatego od razu po pozamiataniu pomieszczenia możemy przystąpić do kolejnych prac remontowych. Oszczędzamy nie tylko czas, tak cenny podczas remontu domu, ale również pieniądze. Materiały z wełny skalnej zachowują swoje właściwości nawet po 55 latach użytkowania - zapewnia Tomasz Kwiatkowski.

Warto również wiedzieć, że po wykonaniu izolacji granulatem GRANROCK SUPER wietrzenie jest niepotrzebne, co ma bezpośredni związek ze składem chemicznym materiału. Wełna skalna to materiał w pełni naturalny i ekologiczny, w 97% składający się ze skały.

Zdrowy i ekologiczny dom
Wybór materiału ociepleniowego ma znaczenie nie tylko dla zużycia energii czy portfela, ale także dla zdrowia. Chcemy przecież żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie. To zmiany nie tylko w zakresie diety czy sportu. To zmiany, które można wprowadzić w przypadku każdej decyzji zakupowej, którą podejmujemy.

Wybór materiału izolacyjnego również może wpisywać się w zdrowy styl życia. Wełna skalna to materiał w pełni naturalny - nie zawiera substancji, które byłyby szkodliwe dla zdrowia czy środowiska. Zachowuje swoją trwałość i niezmienione właściwości przez kilkadziesiąt lat, a dodatkowo, w przeciwieństwie do innych materiałów, może być poddawany recyklingowi.

Poza izolacyjnością i niepalnością, GRANROCK SUPER posiada inną ważną zaletę - paroprzepuszczalność, czyli zdolność do przepuszczania pary wodnej. To dzięki temu przegrody oddychają i są chronione przed powstawaniem pleśni czy grzybów.

Dzięki temu w pomieszczeniach tworzy się właściwy mikroklimat. Ma to szczególne znaczenie dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. Dla alergików, astmatyków, ale także dla dzieci czy seniorów, stała, optymalna temperatura w pomieszczeniu i odpowiedni poziom wilgotności powietrza są szczególnie ważne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ochrona zdrowia to także ochrona przed hałasem - jednym z najbardziej niedocenianych stresorów w dzisiejszym świecie. Jak podają badania, przeprowadzone chociażby przez dra Larsa Jarupa z Imperial College London, hałas przekraczający już zaledwie 35 decybeli może zwiększać ciśnienie krwi i być głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych!

Warto więc pamiętać, że granulat z wełny skalnej zapewnia bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz, który - zwłaszcza na poddaszu - bywa bardzo uciążliwy.

Wszelkie odgłosy, takie jak pędzące samochody, padający deszcz, głośna impreza u sąsiada czy wydobywająca się z pokoju nastolatka głośna muzyka nie zakłócą spokoju domowników. Każdy z nich może cieszyć się ciszą i komfortem termicznym o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.

Granulat aplikuje się w technologii nadmuchu. Zaledwie w ciągu 1 dnia możemy zaizolować aż 100 m2 poddasza (fot. ROCKWOOL Polska)
Granulat aplikuje się w technologii nadmuchu. Zaledwie w ciągu 1 dnia możemy zaizolować aż 100 m2 poddasza (fot. ROCKWOOL Polska)
Granulat z wełny skalnej zapewnia również bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz
Granulat z wełny skalnej zapewnia również bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz (fot. ROCKWOOL Polska)

Wełna skalna
To niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.

ROCKWOOL Polska
ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jest częścią Grupy ROCKWOOL.
Posiadamy 2 fabryki w Polsce - w Cigacicach i Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Zobacz i ściągnij pdf dodatku specjalnego DACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Granulat z wełny skalnej - bezpieczne ocieplenie poddasza na długie lata - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie