Grand Press Photo 2018. Wystawa Polskiej Fotografii Prasowej...

  Grand Press Photo 2018. Wystawa Polskiej Fotografii Prasowej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim [zdjęcia]

  oprac. AB

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wystawa "Grand Press Photo 2018" w Gdańskim Teatrze Szkespirowskim
  Autor: Adam Lach, Napo ImagesWarszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.24 lipca 2017
  1/23

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe Grand Press Photo

  Od wtorku, 17 lipca 2018 r. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku będziemy mogli oglądać zdjęcia nagrodzone podczas konkursu Grand Press Photo 2018. Na ekspozycję złoży się blisko 250 zdjęć prasowych z Polski i z całego świata.
  We wtorek, 17 lipca br., w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostanie otwarta pokonkursowa wystawa Grand Press Photo 2018. Będzie ją można oglądać codziennie do 25 lipca, w godz. 12-20. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

  Zaprezentowanych zostanie blisko 250 fotografii – są to zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII, Stefano De Luigi.

  - Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – mówił Stefano De Luigi.

  Zobacz koniecznie: Gdańsk Press Photo 2018 - znamy laureatów! Wybrano najlepsze zdjęcia zrobione przez fotoreporterów z Pomorza [galeria]  Tak o tegorocznej edycji konkursu mówił jeden z członków jury:
  - Żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne, bardzo zmienne. Oglądając te zdjęcia, wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają – komentuje z kolei członek jury Andrzej Zygmuntowicz.

  Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

  - Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

  - Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

  Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Wśród nich zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ub.r.; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.  Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Miasto Gdańsk – partner wystawy.

  PERYSKOP: Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo