Goldberg promienieje

  Goldberg promienieje

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  W niedzielę finałowy już koncert III Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku. Wydawałoby się, że inauguracyjny koncert paryskiego Café Zimmermann, "Goldbergiadę" sprzed tygodnia i wtorkowy "Trombastic" trudno będzie czymś przebić, a jednak!
  W koncercie "Goldberg Ensemble" usłyszymy adwentowe kantaty gdańskich mistrzów baroku, trzech Janów: Johanna Theodora Roemildta, Johanna Jeremiasa du Graina oraz Johanna Balthasara Freisslicha. Tylko ostatni jest szerzej znany, m.in. dzięki wykonaniom Cappelli Gedanensis.

  Ansambl tworzą absolwenci Scholi Cantorum Basiliensis, Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Royal Academy of Music w Londynie. Ansamblem pokieruje dyrygent i jego współtwórca Andrzej Mikołaj Szadejko, prywatnie - mąż klawesynistki Aliny Ratkowskiej.

  Jako że to kantaty, usłyszymy także śpiewaków. I tak: Karolinę Brachmann - sopran, Sebastiana Kaniuka - alt, Wojciecha Winnickiego - tenor, Szymona Kobylińskiego - bas. Koncert organizowany jest we współpracy z Biblioteką Gdańską PAN, dysponującą - jak się okazuje - nieprzebranymi zasobami gdańskich muzykaliów XVII i XVIII w.

  Mimo, że nie jego utwory usłyszymy, Jan czwarty: Johann Gottlieb Goldberg z całą pewnością zapromienieje. Ożyją jego czasy, w których tak dobrze mu się, choć tak krótko (29 lat), żyło i tworzyło.
  "Goldberg Ensemble". Kantaty adwentowe gdańskich mistrzów baroku. Gdańsk, niedziela, g. 17.00, kościół p.w. św. Trójcy, ul. Św. Trójcy 4, bilety 30 i 10 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo