Gmina Stegna. Stanisław Kukułka znowu jest radnym

Sławomir BednarczykZaktualizowano 
Wciąż nie rozwiązała się sprawa z radnym gminy Stegna Stanisławem Kukułką. Mimo że radni gminy Stegna wygasili jego mandat (bo dzierżawi tereny gminne), to Kukułka nadal może pełnić funkcję radnego. Wziął udział nawet w ostatniej gminnej sesji. Jakim cudem? Kukułka zaskarżył uchwałę radnych w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym oraz w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

Przypomnijmy, ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw stwierdziła wygaśnięcie mandatu Stanisława Kukułki wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Następnie, podczas gminnej sesji, radni także wygasili jego mandat. Ta uchwała jednak wygasła. Powód? W ubiegłym tygodniu nadzór prawny wojewody, ze względu na toczące się w WSA i NSA sprawy, wstrzymał wykonanie uchwały, pisząc w uzasadnieniu, że "są przesłanki niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, gdyby mandat Stanisława Kukułki został obsadzony nowym radnym. Taka sytuacja byłaby trudna do odwrócenia".

Stanisław Kukułka wziął więc udział w sesji gminy Stegna, która odbyła się w ubiegły wtorek. Kolejna zaplanowana jest na 5 listopada. Kukułka zapowiada, że będzie obecny.

- Mój mandat tak naprawdę nie wygasł - mówi Kukułka. - Cieszę się, że mogę brać udział w sesjach. Mam sporo interpelacji i pytań do wójt Stegny Jolanty Kwiatkowskiej. Ponadto załatwiam i koordynuję ważne sprawy dla mieszkańców mojego okręgu wyborczego. Nadal chcę być radnym.

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Stegna wstrzymano ponad miesiąc temu. O tym, czy będą w ogóle potrzebne, zadecyduje Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku. Stanisław Kukułka, pisząc skargę do NSA w Gdańsku, sprawił, że jego mandat wygaśnie dopiero w dniu uprawomocnienia wyroku, jeśli ten oddali jego wniosek.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

;)

Panie redaktorze. Naczelny Sąd Administracyjny znajduje się w Warszawie a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Dodaj ogłoszenie