Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Przywidz: Szukają gazu łupkowego w Miłowie

Wawrzyniec Rozenberg
Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy odwierty nie zaszkodzą naturze
Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy odwierty nie zaszkodzą naturze T.Bolt
Po gminach Pszczółki i Trąbki Wielkie poszukiwania gazu łupkowego na terenie powiatu gdańskiego na szeroką skalę ruszyły w gminie Przywidz. PGNiG postanowiło dokonać próbnego wiercenia na ponad 3 km w Miłowie.

Badania radiolokacyjne przebiegają bez zakłóceń, ale przed dokonaniem odwiertu mieszkańcy i samorząd gminy chcą mieć pewność, że odwierty nie zaszkodzą środowisku i że woda z chemikaliami użyta do wierceń zostanie dokładnie oczyszczona, nim trafi do gleby.

- Wydobycie gazu łupkowego może być dobrodziejstwem dla kraju oraz mieszkańców naszej gminy, więc nie zakładamy protestów - mówi Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz. - Nie było skarg na dotychczasowe badania. Inaczej może być podczas odwiertu doświadczalnego szybu. Takie prace wiążą się z dużym zużyciem wody, w której rozpuszczane są związki chemiczne. Zanim prace rozpoczną się na dobre, chcemy dowiedzieć się, czy nie zostanie zastosowana jakaś stara technologia. Czy woda zostanie oczyszczona z chemikaliów, zanim trafi do gleby? Czy wiercenia nie zepsują smaku naszej wody z ujęć kredowych? Mam nadzieję, że fachowcy z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pile zechcą spotkać się z nami na wiejskich zebraniach i rozwieją wszystkie nasze wątpliwości, zanim zaczną się wiercenia.

Wszystko na temat gazu łupkowego na Pomorzu

- Najlepiej, gdyby wydobycie rozpoczęło się jak najszybciej - powiedziała Marzena Stacker, mieszkanka Miłowa. - Liczymy na dostęp do instalacji z gazem. Obecnie używamy gazu w butlach. Kłopotu z nim dużo, bo butle trzeba wymieniać w Przywidzu lub w Mierzeszynie. Liczymy, że przy budowie instalacji, a potem przy dozorze dobrze płatną pracę znajdą miejscowi fachowcy.

Dodajmy, że badania sejsmiczne rozpoczęły się także we wsi Buszkowy w gminie Kolbudy. Kolejny próbny odwiert zaplanowano wstępnie na polach, na pograniczu wsi Ostrowite i Grabiny-Zameczek.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki